Čilský prezident Gabriel Boric predtým informoval o 64 mŕtvych. Zároveň však upozornil, že počet obetí sa bude naďalej výrazne zvyšovať. Uviedol, že ide o najvyšší počet obetí prírodnej katastrofy od roku 2010, keď počas zemetrasenia a následnej vlny cunami zahynulo viac než 520 ľudí.
Podľa ministerstva vnútra v krajine zúri 40 požiarov najmä v pobrežnom regióne Valparaíso. Hasenie komplikuje sucho a teploty takmer 40 stupňov Celzia. Podľa miestnych úradov zhorelo v strednej a južnej časti Čile už takmer 26.000 hektárov pôdy. "Naďalej zostáva nezvestných 190 ľudí," uviedla Macarena Ripamontiová, starostka obce Vina del Mar.
Prezident Boric vyhlásil v piatok v postihnutých oblastiach núdzový stav a ministerstvu obrany prikázal nasadiť do hasenia viac vojenských jednotiek. Proti plameňom bojuje asi 1400 hasičov a 1300 vojakov, ktorým pomáhajú dobrovoľníci.
Šírenie požiarov uľahčuje vlna letných horúčav a sucho spôsobené klimatickým fenoménom El Niňo. Vedci varujú, že otepľovanie planéty zvyšuje aj riziko výskytu horúčav a lesných požiarov. Okrem Čile lesným požiarom čelí aj Kolumbia. Riziko ich vypuknutia v dôsledku rastúcich teplôt hrozí aj Argentíne, Paraguaju a Brazílii.