Príznaky týchto ojedinelých ochorení často spôsobujú pacientom zo života doslova peklo a aj lekári pri nich len bezmocne zalamujú rukami. Žiaľ, tieto ochorenia často prichádzajú bez konkrétneho liečebného plánu, pretože nie je dostatok pacientov, ktorí by sa mohli zúčastniť na vedeckom výskume, ktorý by pomohol stanoviť liek. Hoci lekári podľa portálu Mirror zatiaľ nenašli liek na tieto ochorenia, existujú alternatívne spôsoby, ako môžu pacienti zvládnuť svoje príznaky.
1. Stonemanov syndróm
Stonemanov syndróm je mimoriadne zriedkavá genetická porucha, ktorá postihuje len jedného z dvoch miliónov ľudí. Jej zriedkavosť znamená, že v súčasnosti neexistuje žiadny liek. Stonemanov syndróm pomaly mení spojivové tkanivo, ako sú šľachy, svaly a väzy, na kosti. U pacientov so Stonemanovým syndrómom prerastá druhá kostra cez prvú v procese známom ako heterotopická osifikácia (HO). Tento stav je trvalý a chirurgické snahy o odstránenie kostného výrastku môžu v skutočnosti situáciu ešte zhoršiť, pretože v dôsledku invazívnosti zákroku vyvolávajú enormný rast kosti. To znamená, že pacienti môžu po menšom páde alebo malej nehode stratiť pohyblivosť, pretože sa stimuluje rast kosti.
Príznaky zvyčajne začínajú od krku až po ramená, postupne sa presúvajú do nižších častí tela a nakoniec dosiahnu nohy. Pohyby tela budú postupne obmedzené, pretože porucha postihuje kĺby. Pacientovi sa ťažko otvárajú ústa, čo následne spôsobuje problémy pri jedení a rozprávaní.
2. Syndróm Alice v krajine zázrakov (AIWS)
Syndróm Alice v krajine zázrakov, pomenovaný podľa slávneho románu Lewisa Carrolla, pôvodne vymyslel v roku 1955 britský psychiater Dr. John Todd, ktorý upozornil na podobnosť medzi týmto ochorením a udalosťami, ktoré zažila Alica. Jeho najznepokojujúcejším príznakom je zmenený obraz tela a skreslené vizuálne vnímanie, ktoré spôsobuje, že pacienti si mýlia veľkosť a tvar častí vlastného tela.
U pacientov, u ktorých dochádza k skreslenému vizuálnemu vnímaniu, sa objekty vidia v nesprávnej veľkosti alebo tvare, prípadne v nesprávnej perspektíve. To znamená, že ľudia alebo predmety, ako sú autá a budovy, sa zdajú byť menšie alebo väčšie, ako v skutočnosti sú, alebo vzdialenosti vyzerajú nesprávne. Liečba AIWS nie je známa, ale existuje možnosť liečby možných príčin.
Medzi ďalšie príznaky patria:
skreslené vnímanie času; čas sa pohybuje rýchlo alebo pomaly.
skreslené vnímanie dotyku, napr. pocit, že podlaha je pod nohami "hubovitá".
skreslené vnímanie zvuku.