Televízna stanica CNN citovala hovorcu rezortu americkej diplomacie, podľa ktorého lídri počas dvojhodinovej schôdzky v Rijáde diskutovali aj o "dôležitosti riešenia humanitárnych potrieb v Pásme Gazy, zabránenia ďalšiemu šíreniu konfliktu a naliehavej potrebe znížiť napätie v regióne" vrátane útokov jemenských povstalcov na plavidlá v Červenom mori.
Blinken je na svojej piatej krízovej ceste po Blízkom východe od útokov palestínskeho militantného hnutia Hamas na izraelské územie zo 7. októbra, ktoré vyvolali rozsiahlu odvetu Izraela. Do Rijádu pricestoval v čase útokov USA na Iránom podporované ozbrojené skupiny v Sýrii, Iraku a Jemene - sú odvetou za minulotýždňový dronový útok v Jordánsku, pri ktorom zahynuli traja americkí vojaci a zranenia utrpeli desiatky ľudí.
Šéf americkej diplomacie má v ďalších dňoch navštíviť Egypt, Katar a Izrael. Bude sa snažiť urýchliť rozhovory s hnutím Hamas o dosiahnutí dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Rozhovory sprostredkúvajú práve Egypt a Katar.
Po januárových rokovaniach v regióne Blinken povedal, že partneri USA na Blízkom východe sú pripravení podporiť "trvalé riešenie, ktoré ukončí dlhodobý cyklus násilia a zaistí bezpečnosť Izraela". Partneri v tom čase podľa neho zdôraznili, že tento proces by mal zahŕňať aj spôsob, ako vytvoriť palestínsky štát.