Ako sa vlastne o exekúcii na plat dozvieme? Exekučný príkaz sa zasiela vždy zamestnávateľovi, dlžníkovi aj veriteľovi. Môže sa však stať, že si dlžník nevyberá poštu alebo sa k nemu exekučný príkaz nedostane včas. Potom dochádza k situácii, keď sa o exekúcii dozvie až na základe nižšej výplaty. Dobrá rada je, aby sme si všetky podrobnosti o exekúcii zistili v Registri poverení na vykonanie exekúcie.
Koľko nám zostane z platu?
Podľa zákona nemôže nastať situácia, keď dlžník nedostane zo svojho platu vôbec nič. Existuje totiž tzv. nepostihnuteľná suma, ktorú musí dlžník dostať vždy, aby mohol zaistiť svoje základné životné potreby a náklady na bývanie. Výška nepostihnuteľnej sumy závisí od výšky životného minima a normatívnych nákladov na bývanie, ktoré sa menia. Nepostihnuteľná suma bude tiež vyššia s každou vyživovanou osobou, čo je napríklad manžel-ka, nezaopatrené deti a ďalej osoby, u ktorých dlžník preukáže, že mu bolo stanovené výživné súdnou cestou. Suma na tieto vyživované osoby sa však nebude pripočítavať, ak je práve výživné na ne exekučne vymáhané.
„Okrem nepostihnuteľnej výšky mzdy musia dlžníkovi zostať vždy 2/3 čistej mzdy, ak ide o obyčajnú pohľadávku, napr. ak sa vymáha pôžička z banky. Ak sa vymáha prednostná pohľadávka, napr. daňový dlh, musí ostať dlžníkovi okrem nepostihnuteľnej sumy životného minima aj 1/3 čistej mzdy. To znamená, že pri zrážkach zo mzdy dlžníkovi musia ostať 2/3 čistej mzdy alebo 1/3 čistej mzdy a nepostihnuteľná suma podľa výšky životného minima. Pre úplnosť dodávam, že pri obyčajných pohľadávkach je nepostihnuteľná časť na osobu dlžníka vo výške 140% životného minima“, upozorňuje Stanislava Kolesárová hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov.