Informovala o tom stanica Rádio Sloboda (RFE/RL). Podľa agentúry Reuters tým gruzínsky premiér reagoval na oznámenie gruzínskej tajnej služby o zadržaní tajnej zásielky výbušnín smerujúcej do ruského mesta Voronež a ukrytej v náklade autobatérií, ktorý sa prepravoval po súši z Ukrajiny cez Rumunsko, Bulharsko a Turecko. Reuters dodal, že tento incident pripomína okolnosti výbuchu na Krymskom moste z októbri 2022, ktorý podľa Moskvy spáchal Kyjev s použitím výbušnín prevážaných kamiónom vyslaným z Ukrajiny na dlhú trasu cez tretie štáty.
Kobachidze označil incident za vážny a alarmujúci, ktorým sa údajne opäť potvrdzuje, čo "vysokí ukrajinskí vládni predstavitelia otvorene povedali, že chceli a pravdepodobne stále chcú v našej krajine druhý front. Fakty, ktoré nám odhalila ŠtB, sú ďalším potvrdením toho všetkého". Ukrajinské veľvyslanectvo uviedlo, že preveruje obvinenia gruzínskej tajnej služby "týkajúce sa zapojenia ukrajinských občanov do nezákonných aktivít", a vyzvalo Tbilisi, aby incident nepolitizovalo.
Úrad Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) v juhoukrajinskej Odeskej oblasti uviedol, že o tomto incidente nemá informácie a že sa o ňom dozvedel až z médií. Rozhlasová stanica RFE/RL v súvislosti s prevozom výbušniny poukázala na fakt, že gruzínske spravodajské služby nateraz nevysvetlili, ako sa stalo, že výbušniny unikli tajným službám troch krajín: Rumunska, Bulharska a Turecka, ale nie tej gruzínskej.
Irakli Kobachidze nahradil Irakliho Garibašviliho, ktorý minulý týždeň odstúpil z funkcie premiéra, aby umožnil strane Gruzínsky sen, ktorá v krajine vládne od roku 2013, vybrať nového lídra pre tohtoročné voľby. Strana Gruzínsky sen je vnímaná ako politický subjekt, ktorý Gruzínsko - jednu z donedávna najviac prozápadných bývalých republík Sovietskeho zväzu - preorientoval na Moskvu. Tento trend intenzívne badať najmä od ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022.