Spresnil, že nejde o žiadne legislatívne návrhy či usmernenia, ale o diskusný dokument, ktorý eurokomisia vypracovala na základe dát a podrobnej dosahovej štúdie. Komisia chce tento dokument využiť na širokú celospoločenskú diskusiu. K príprave legislatívneho rámca na rok 2040 pristúpi až budúca eurokomisia, a to aj na základe vstupov, ktoré prinesie otvorená celospoločenská diskusia.
Podľa Šefčoviča dozrel konsenzus o tom, že Európa v roku 2050 bude prvý uhlíkovo neutrálny kontinent, čomu treba podriadiť priemyselnú politiku a boj s klimatickou zmenou. Pripomenul, že rok 2023 bol historicky najteplejším rokom v histórii merania teplôt. Vlani sa Európa s nárastom teplôt o 1,48 stupňa Celzia priblížila k "zlomovej hranici" 1,5 stupňa oteplenia planéty.
"Dá sa povedať, že európski poľnohospodári a priemyselníci s týmto cieľom súhlasia, ale od roku 2024 do klimatickej neutrality treba vyvinúť veľa úsilia, investícií a zmeny ekonomického modelu a poľnohospodárstva," skonštatoval. Komisia podľa neho plní záväzky dané na COP28 v Dubaji, že predloží odporúčania znižovať emisie do roku 2040.
"Podriadili sme tomu prácu celej eurokomisie a ten najoptimálnejší návrh hovorí o 90-percentnom znížení emisií skleníkových plynov do roku 2040 v porovnaní s úrovňami v roku 1990," vysvetlil. Dodal, že podľa reakcií od europoslancov, členských krajín a predstaviteľov priemyslu bol tento cieľ očakávaný a je "široko rešpektovaný".