Bohužiaľ, sám na svoje hrdinstvo neskôr doplatil životom v koncentračnom tábore. Investorom filmu je americký podnikateľ Emil Fish (88) pochádzajúci z Bardejovskej Novej Vsi. Hlavnou hviezdou projektu je známy herec Robert John Davi (72). Film sa volá Bardejov.
Dojímavý príbeh dokazuje, že aj Slovensko malo svojho Oskara Schindlera. Volal sa Rudolf Löwy. „Tento skutočný príbeh sa odohral už dávno, ale nikto si ho doposiaľ veľmi nevšímal, hoci si zaslúži pozornosť. Ja som prvýkrát prišiel do Bardejova v roku 2005. Keď som videl, v akom stave bolo historické židovské kultúrne dedičstvo, bol som nahnevaný, preto som sa rozhodol pomôcť ho zachovať. Zároveň som začal premýšľať aj o filme. Prvý krok som k tomu urobil v roku 2017. Najal som si scenáristu, aby príbeh napísal,“ povedal investor filmu a donor pri zachraňovaní pamiatok Emil Fish.
Chcel podpáliť mesto
Štedrý investor opísal udalosti, ktoré sa v marci 1942 odohrali v Bardejove. „Nacisti prikázali Tisovi, aby poslal 1 000 dievčat z východného Slovenska, z toho 400 z Bardejova, do Osvienčimu, kde mali údajne pracovať v továrni na topánky. Lenže Rudolf Löwy bol vplyvný muž a vedúci predstaviteľ židovskej komunity v meste. Dozvedel sa, že žiadna továreň v Osvienčime neexistuje a ide o obludný plán, ako dievčatá poslať na istú smrť do koncentráku. Časť z nich odcestovala rovno do Popradu, odkiaľ mal ísť transport, a zvyšných 312 umiestnili do dievčenskej školy v Bardejove. Do Popradu mali ísť na druhý deň. To ho veľmi nahnevalo. Bol majiteľom obchodu s alkoholom a jeho prvou myšlienkou bolo všetok alkohol rozliať a Bardejov podpáliť, lebo vedel, že všetci Židia skončia v koncentráku. Avšak rabín mu to zakázal,“ vysvetlil Fish.
Löwy preto vymyslel dômyselný plán. Vedel, že Nemci sa boja nákazlivých chorôb, preto v noci v spolupráci s lekárom Mikulášom Atlaszom (1891 - 1982) zaobstaral v Košiciach sérum proti týfusu „Po návrate infikovali 20 dievčat príznakmi vírusu. A aj keď dievčatá ešte neprejavovali známky choroby, dohodol sa s miestnym lekárom, že vydá potvrdenie o tom, že ho vykazujú a neodporúča transportovať žiadne z nich, aby sa choroba nešírila. Nakoniec aj tak veľa dievčat zomrelo v transportoch v roku 1944, keď odvliekli všetkých Židov. Niektorým sa však medzitým podarilo ujsť do Maďarska alebo sa schovať,“ zdôraznil Fish.