Názor odborníka
Gynekológ Peter Krajkovič podotýka, že v praxi sa stretáva aj so ženami, u ktorých gravidita od začiatku prebieha patologicky. „Až vtedy si pacientky uvedomia, že by bolo dobré mať na Slovensku aj takúto možnosť a nemusieť operačne ukončovať tehotenstvo. Pri argumentácii v prospech potratovej tablety treba zdôrazniť aj potrebu ukončovania tehotenstva pri želanej gravidite,“ uviedol.
Upozorňuje na menšie riziko možných komplikácií než v prípade chirurgického zákroku. „Na druhej strane u niektorých pacientiek po použití potratovej tablety je takisto potrebný operačný zákrok,“ doplnil. Môžu nastať komplikácie ako silné krvácanie alebo bolesť.
Zavedenie potratovej tablety podľa neho neovplyvní množstvo umelých potratov. „Ich počet v posledných 20 rokoch rapídne poklesol. Žena, ktorá chce ukončiť tehotenstvo, si cestu nájde a je pre ňu irelevantné, že s tabletou je to jednoduchšie,“ poznamenal Krajkovič. Dodáva, že potratové tablety ženy využívali aj doteraz. Chodili do zahraničia, kde je možné ich predpísať a použiť.
Počas minulého volebného obdobia parlament zavedenie potratovej tabletky dvakrát odmietol. Na jednej strane barikády stála poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková, proti nej bola skupina okolo Anny Záborskej z Kresťanskej únie, známej bojovníčky za sprísnenie interrupcií.
Ako je to v zahraničí?
- je zavedená v 22 štátoch Európskej únie - napríklad u našich susedov v Česku a Rakúsku
- nie je dostupná v Litve, Maďarsku, Poľsku a na Cypre či Malte