Argumentuje tým, že v modernej medicíne by sme sa tomu nemali brániť. Otázka chemického potratu je veľmi citlivá najmä v kresťanských kruhoch. Nový Čas v tejto súvislosti oslovil aj gynekológa. Aký je jeho odborný názor?
Legalizácia interrupcie formou tabletky vždy rozvíri vášnivé diskusie medzi konzervatívnym a liberálnym krídlom. Podľa Dolinkovej je užitie potratovej tabletky nielen bezpečnejšie, ale aj nákladovo efektívnejšie pre celý zdravotný systém. „Ohľadom podpísania interrupčnej tabletky čakám na posledné stretnutie s odborníkmi,“ povedala v relácii Analýzy 24. Na jej zavedenie stačí, aby podpísala vyhlášku, nepôjde to cez zmenu zákona.
Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová hovorí, že dôležité sú stanoviská odborníkov a garancia bezpečnosti pre ženu. „Malo by byť na rozhodnutí ženy, či si vyberie tabletku. Musí však byť dostatočne informovaná o rizikách, o všetkom, čo tento zákrok obnáša,“ povedala pre Nový Čas.
Zásadne proti je Asociácia za život a rodinu. „Spolu s takmer 12 000 občanmi, ktorí podpísali petíciu proti potratovej tabletke adresovanú ministerke Dolinkovej, ju povzbudzujeme, aby sa nedala progresivistickou potratovou loby dotlačiť do liberalizácie potratov zavedením chemických jedov na usmrcovanie nenarodených detí,“ odkazuje predseda Tomáš Kováčik. Šéfku rezortu vyzýva, aby radšej zlepšila informovanosť o dostupnej pomoci matkám v núdzi.