TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Konanie otvorila Komisia vo februári 2023. "Doterajšie úsilie eurokomisia vyhodnotila ako nedostatočné a rozhodla sa prípad postúpiť na Súdny dvor Európskej únie. Rovnako tak EK začala nové formálne konanie (tzv. infringement) z dôvodu nedostatočného zabezpečenia všeobecného prístupu k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia," priblížil odbor komunikácie.
Ide podľa šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nominant SNS) o zlyhanie predchádzajúcich vlád, pretože neprijali včas opatrenia na zabezpečenie povinností SR vyplývajúcich z práva Únie. "Sme v neustálom kontakte s inštitúciami EÚ a budeme hľadať riešenia, ktoré pomôžu skutočnej ochrane životného prostredia," podotkol Taraba.
Ak by Komisia žalobu podala, tak nebude podľa rezortu obsahovať žiadne návrhy finančných sankcií. Európsky súdny dvor bude totiž posudzovať len splnenie povinnosti k lehote stanovenej v odôvodnenom stanovisku. "SR teda v tejto veci nenesie riziko žiadnych hospodárskych škôd vyplývajúcich zo sankcií. Čo však nemožno tvrdiť o reputácii našej krajiny a neschopnosti predchádzajúcich vlád riešiť skutočné problémy životného prostredia," skonštatoval Taraba. V prípade doručeného infringementu má Slovensko dva mesiace na to, aby zaslalo Komisii odpoveď. Ak bude EK považovať danú odpoveď za neuspokojivú, môže podľa MŽP pristúpiť k vydaniu odôvodneného stanoviska.