Hrôzy, na ktoré ťažko pomyslieť. A ešte horšie si predstaviť, že si ich dokážeme spôsobiť sami, sprvu nenápadnou činnosťou. Už jeden pohárik alkoholu môže totiž rozpútať hotové peklo, ktoré spravidla končí nielen nepríjemnými zdravotnými problémami ale dokonca aj smrťou.
Psychiater Anton Ľubocký z Nemocnice AGEL Levoča má skúsenosti s liečbou pacientov, ktorí sú závislí na alkohole. "Samozrejme, každá konzumácia, môže viesť k rozvoju závislosti. Neopomeniem ani zhubný vplyv na telesnú stránku v podobe poškodenia mozgu, nervov, pečene atď., nakoľko takmer nikto nekonzumuje alkohol v dávkach ´prospešných´, t. j. ´malé pivo u ženy, veľké pivo u muža´," podotkol psychiater.
Alkohol nám síce môže v istých situáciách pomôcť zmierniť úzkosť, pozdvihnúť náladu, či pomôcť zaspať, no lekár upozorňuje, že všetky pozitívne účinky alkoholu sú krátkodobé a tie skôr či neskôr nahradia poriadne nepríjemnosti. "Z dlhodobého hľadiska pôsobí depresogénne, to znamená, že zhoršuje alebo aj vyvoláva depresívne stavy, dokonca zvyšuje riziko samovraždy. Pri dlhodobom konzume a náhlom vysadení dochádza často k rôznym závažným psychickým poruchám v zmysle halucinácií, bludných presvedčení, stavov dezorientácie a podobne. Závažným, život ohrozujúcim stavom je delírium tremens, prípadne alkoholická halucinóza. Alkohol pôsobí zhubne na mozog, poškodzuje pamäť s rizikom rozvoja alkoholovej demencie," upozorňuje Ľubocký.