Sústavne upriamený pohľad najmä na monitor počítača je pre zrak veľmi vyčerpávajúci. Podľa štatistík až 40 percent Slovákov zanedbáva kontrolu a prevenciu. Celosvetovo má podľa WHO zhoršené videnie až 2,2 miliardy ľudí. V takmer polovici prípadov sa pritom tomu dalo predísť. Ako teda máme denne predchádzať spomínanému syndrómu a správať sa k očiam šetrne?
Viac ako polovica Slovákov do 49 rokov nechodí na preventívne očné vyšetrenia, ktoré dokážu vznik tohto ochorenia diagnostikovať v začiatočných štádiách. Syndróm suchého oka je ochorenie, ktoré postihuje asi 40 percent populácie. „Je to ochorenie povrchu oka, keď nedochádza k dostatočnému zvlhčeniu povrchových štruktúr rohovky a spojovky. Hovoríme, že na povrchu oka máme slzný film, ktorý zabezpečuje dobré a kvalitné prenesenie svetla do oka. Pri slznom filme, ktorý nie je dostatočne stabilný, sa svetlo neláme ideálne a obraz, ktorý sa tvorí v oku, nie je ostrý. Toto býva signál pre zvýšenú tvorbu sĺz, čo môže viesť k zvýšenému slzeniu, vtedy sa hovorí aj o tzv. suchom mokrom oku. Paradoxne oko veľa slzí (kvantita), ale povrch nie je dostatočne zvlhčený, slzy nie sú kvalitné,“ uvádza očná lekárka Dana Sedláčková z Očnej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín.
Kancelárske priestory a klíma
Ochorenie sa týka rôznych vekových skupín. Príčinou sú často nevhodné pracovné podmienky, napríklad kancelárske a klimatizované priestory, ale aj rôzne ochorenia oka či celkové ochorenia pacienta, resp. ich kombinácia. „Správna životospráva, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, kvalitná strava a dostatočný spánok sú alfa a omega. To sú všeobecne známe veci, ktoré platia aj na to suché oko. V dnešnej dobe to začína byť skutočne utópia. Hovorí sa, že prejavy suchého oka, ktoré už pacient vníma a obťažujú ho, sú len špičkou ľadovca, pretože pod povrchom je obrovská masa, ktorú nevidno. Napríklad pri dlhodobom zlepšení pracovných podmienok je určite to množstvo menšie a menšie. Niekedy aj sami pacienti hovoria, že vnímajú rozdiel medzi pracovným týždňom a víkendom, keď sa im uľaví,“ zdôrazňuje očná lekárka Dana Sedláčková.
Na zvlhčenie oka sa často používajú umelé slzy. Aplikujú sa podľa potreby. Opakovane cez deň. Okrem umelých sĺz sa dajú použiť aj gély alebo mastičky, ale masti viac zhoršujú zrakovú ostrosť, preto sa odporúča ich použitie na noc.
Príznaky syndrómu suchého oka si prečítajte na druhej strane.