Parlamentu trvalo ich prerokovanie hodiny a politici sami strácali prehľad, za čo vlastne hlasujú. Predseda NR SR Peter Pellegrini napokon uzavrel rozpravu v 3. čítaní skôr, ako stihli vystúpiť všetci prihlásení. S počtom 78 hlasov koalície parlament definitívne schválil aj novelu Trestného zákona upravenú pozmeňovacím návrhom Tibora Gašpara (61). Ako to hodnotia odborníci?
1. Zrušenie špeciálnej prokuratúry
Najväčšie vášne vyvoláva zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zaniknúť by mala k 20. marcu, pôvodne sa to malo udiať 15. januára. Obštrukcie opozície však celý proces pozdržali. Všetky spisy by mali prejsť na Generálnu alebo pod príslušnú krajskú prokuratúru. Peter Pellegrini predpokladá, že prípady špeciálnej prokuratúry, ktoré sú tesne pred uzavretím, sa po jej zrušení nebudú presúvať. Podľa neho to tak bude aj v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
2. Zmena výšky škôd
Novela Trestného zákona obsahuje aj zmenu výšky malej škody zo súčasných 266 eur na 700 eur. Trestný právnik Jozef Dobrovič upozorňuje, že spôsobenie malej škody vytvára hranicu medzi priestupkom a trestným činom. Znamená to, že pre spáchanie trestného činu bude musieť byť výška škody až 700 eur. „Od násobku malej škody sa odvíjajú aj hodnoty trestných sadzieb pri kvalifikovanej skutkovej podstate trestného činu. Tvz. väčšia škoda je 10-násobok, značná škoda je 100-násobok a škoda veľkého rozsahu je 500-násobok malej škody,“ vysvetlil pre Nový Čas.
Dopĺňa, že táto zmena spôsobuje to, že keď doteraz súd pri trestnom čine podvodu, kde páchateľ podvodným konaním presvedčí dôchodcu, aby mu previedol byt v hodnote 330-tisíc eur, mohol uložiť trest v sadzbe 10 - 15 rokov, po prijatí novely z toho môže byť len podmienečný trest. Zmenou je aj to, že Špecializovaný trestný súd bude môcť prejednávať majetkovú trestnú činnosť, ak výška škody presiahne až 17,5 milióna eur.