"Uvážili sme, že v prípadnom súdnom procese by pán Biden pred porotou zrejme vystupoval podobne ako počas nášho vypočúvania – ako sympatický, dobromyseľný starší muž so slabšou pamäťou," dodal vyšetrovateľ.
Právny poradca Bieleho domu Richard Sauber privítal závery osobitného vyšetrovateľa, výhrady však mal voči jeho "nepresným a nevhodným poznámkam" namiereným proti Bidenovi. "Avšak to najdôležitejšie rozhodnutie osobitného vyšetrovateľa – že trestné stíhanie by nebolo opodstatnené – je pevne ukotvené vo faktoch a dôkazoch," dodal Sauber.
Denník The Washington Post už v utorok napísal, že správa Hura bude kritická voči Bidenovi a jeho spolupracovníkom pre ich zaobchádzanie s tajnými dokumentmi, no trestné stíhanie neodporučí.
Hur vo svojej správe skonštatoval, že hoci úradujúceho prezidenta nie je možné trestne stíhať, vyšetrovanie by k rovnakým záverom dospelo aj v prípade, keby bol Biden iba súkromnou osobou.
Tajné dokumenty u seba doma po odchode z funkcie neoprávnene držal aj bývalý prezident Donald Trump, voči tomu je však vedené trestné stíhanie za ohrozovanie národnej bezpečnosti. Súd s ním sa začne v máji.
The Washington Post poznamenáva, že v Bidenovom prípade išlo o menej než dve desiatky dokumentov, kým Trumpova kauza sa týka asi troch stovák dokumentov. Trump sa podľa denníka tiež snažil zavádzať vyšetrovateľov, kým Biden s nimi spolupracoval. Bidenovi spolupracovníci pre denník uviedli, že dokumenty sa ocitli v jeho dome a kancelárii neúmyselne, údajne ako výsledok "lajdáckej organizačnej práce".