O Carlsonovi je známe, že má tesné väzby s Trumpom vyzývajúcim na deeskaláciu vojny na Ukrajine, v ktorej administratíva súčasného prezidenta Joea Bidena výrazne podporovala vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Carlson, bývalý moderátor televízie Fox News, ktorý roky chváli Putina a jeho politiku, podľa AFP tvrdil, že od začiatku konfliktu na Ukrajine pred takmer dvoma rokmi sa ani jeden "jediný západný novinár" neobťažoval urobiť s ruským prezidentom rozhovor.
Kremeľ však toto tvrdenie odmietol s tým, že Carlson "nemá pravdu", lebo Putin dostal "množstvo žiadostí" o rozhovory, ktoré však boli zamietnuté, pretože "západné médiá sú príliš jednostranné".
Prístup Kremľa ku Carlsonovi je v ostrom rozpore so situáciou dvoch novinárov amerických médií, ktorí sú v Rusku väzobne stíhaní za svoje spravodajstvo a výroky o vojne na Ukrajine. Ide o reportéra denníka Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkovicha a Alsu Kurmaševovou z Rádia Slobodná Európa.
V súvislosti s Gershkovichom Putin v rozhovore s Carlsonom pripustil možnosť dohody. "O určitých podmienkach sa diskutuje prostredníctvom kanálov tajných služieb," objasnil Putin, pričom zopakoval, že reportér Gershkovich je špión. Redakcia WSJ i americká vláda toto obvinenie rozhodne popierajú.
Po invázii na Ukrajinu Putin zaviedol tvrdé represie voči ruským médiám kritickým k politike Kremľa i rozpútaniu vojny na Ukrajine. Mnohých novinárov v Rusku tým umlčal, iní odišli do exilu.