Proti avizovaným zmenám vystúpili aj poslankyne PS, SaS, KDH a Slovenska na spoločnej piatkovej konferencii, kde okrem iného vyzvali Glücka, aby sa za svoje výroky ospravedlnil. Hovoria, že koalícia pošliapala schválením novely práva žien a dievčat na Slovensku.
Koalícia sa bráni
Tibor Gašpar prízvukuje, že v koalícii odsudzujú akýkoľvek útok voči žene, a obhajuje aj skrátenie premlčacej lehoty za znásilnenie. Tvrdí, že počas svojej praxe v policajnom zbore riešil prípady znásilnení, keď žena o skutku hovorila do niekoľkých dní. Gašpar vyhlásil, že premlčacia lehota 10 rokov pri znásilnení je aj v Rakúsku, Nemecku a Česku. Ak by sa trestný čin stal maloletej a mladistvej osobe, premlčacia lehota začína plynúť až po dovŕšení 18 rokov obete. „Ženy majú čím skôr skutok nahlásiť,“ pridala sa poslankyňa Smeru Jana Vaľová na piatkovej tlačovke. Ženám podľa nej treba pomôcť odborne, a nie krikom. Koaličné poslankyne podľa slov Vaľovej nerobili spoločnú tlačovku preto, lebo sa nechceli zapájať do politického boja, ktorý si obete nezaslúžia.
Znásilnená moderátorka: Ženy sa to boja nahlásiť
K tomu, že bola obeťou sexuálneho násilia, sa nečakane priznala aj moderátorka televízie JOJ Lenka Ježová na sociálnej sieti. „Bola som znásilnená. Znásilnil ma môj vtedajší partner,“ uviedla. „Veľa žien vrátane mňa sa bálo tento trestný čin nahlásiť,“ pokračovala. Moderátorka reaguje, že kratšie premlčacie lehoty nie sú motiváciou, ale výsmechom, keďže ženy sa často odhodlávajú hovoriť o čine až po rokoch, keď naberú silu postaviť sa útočníkovi. „Prakticky poslanci odkázali ženám, že po desiatich rokoch sa skutok nestal. Super,“ dodáva na videu so slzami v očiach.