Poľsko napadli tri krajiny
Marian Uhrin, riaditeľ Múzea SNP
Myslím si, že je to všeobecne známy fakt. 1. septembra 1939 bolo Poľsko napadnuté Nemeckom za účasti slovenskej armády, keďže sme boli hneď na začiatku spolu s Nemcami. Následne 17. septembra z východu do Poľska vtrhla aj sovietska armáda a to na základe Paktu Ribbentrop-Molotov, ktorý bol podpísaný 23. augusta 1939. V podstate sa prepadnutia Poľska zúčastnili tri krajiny - Nemecko, Slovensko a Sovietsky zväz. V žiadnom prípade nemožno hovoriť, že by Poľsko začalo vojnu.
Nezáujem o Poľsko a Lotyšsko
Moskva podľa Putina bude bojovať za svoje záujmy aj naďalej. Nemá však žiadny záujem zaútočiť na Poľsko či Lotyšsko. Na otázku Carlsona, či by bol schopný vyslať ruské vojská do Poľska, prezident odpovedal rázne: „Iba v jedinom prípade, ak Poľsko zaútočí na Rusko. Prečo? Pretože nemáme záujem o Poľsko, Lotyšsko ani o nič iné.“ Ruský prezident nevidí dôvod, prečo by to inak robili. V minulosti sa však Kremeľ zaviazal k rešpektovaniu územnej celistvosti Ukrajiny a tiež tvrdil, že po nelegálnej anexii Krymu pred desiatimi rokmi nemá záujem o ďalšie časti Ukrajiny. V interview tiež spomenul, že nemá žiadne plány s Európou. Pritom v roku 2021 požadoval, aby sa NATO stiahlo na hranice spred roka 1997.
Určite na ne nezaútočí
Tomáš Koziak, politológ
Takéto niečo hovoril aj pred útokom na Ukrajinu, takže opäť je to len niečo, čomu nemožno príliš veriť. Fakt je však ten, že vzhľadom na vojenské kapacity Ruska, ktoré sú takmer vyčerpané, v dohľadnom čase nemožno taký útok predpokladať. Poľsko a Lotyšsko sú krajiny, ktoré sú na tom úplne inak ekonomicky aj vojensky, ako bola Ukrajina, takže z tohto pohľadu sa dá veriť tomu, čo Putin tvrdí, že v dohľadnej dobe na tieto krajiny určite nezaútočí. Útoky, či už na Ukrajinu, prípadne aj na Poľsko a Lotyšsko by Putin viedol z iných pohnútok a jeho predstáv, že je Petrom Veľkým alebo Ivanom IV., ktorý rozšíril územie Ruska. Jeho uvažovanie je iné, to nie je západná logika.