Celková suma na tieto pobyty je 1,4 milióna eur, môže sa na ne dostať približne 14-tisíc seniorov. Ako si seniori majú tieto rekondičné pobyty vybaviť? A kto z nich ich má nárok absolvovať? Program rekondičných pobytov, ktoré poskytuje MPSVR, má podľa ministra zlepšovať fyzické a duševné zdravie seniorov. Pozor! Nejde teda o klasické kúpeľné liečby, ktoré na základe diagnózy hradí zdravotná poisťovňa.
Štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš priblížil, že na webových stránkach siete SOREA sú vyčlenené tie rekondičné pobyty, ktoré sú takýmto spôsobom dotované. „Senior sa pozrie, do akej lokality by chcel ísť, a pozrie si hotel, ktorý do odborárskej siete SOREA patrí. V ponuke SOREA v najbližších dňoch nájde osobitnú kapitolu, kde je ponuka rekondičných pobytov, ktoré sú dotované z MPSVR. To isté v prípade kúpeľov alebo iných rekreačných zariadení, ktoré sú potvrdené zmluvou prostredníctvom Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) alebo Konfederácie odborových zväzov,“ dodal Ondruš.
To isté podľa neho platí aj v prípade kúpeľov alebo iných rekreačných zariadení, ktoré sa zmluvne dohodli prostredníctvom Jednoty dôchodcov Slovenska alebo Konfederácie odborových zväzov. Podľa predsedu Jednoty dôchodcov Slovenska Michala Kotiana je vybraných už 16 zariadení.
O príspevok netreba žiadať
Dôchodcovia sa žiadosťami o príspevok nemusia vôbec zaťažovať. MPSVR totiž podpisuje zmluvy s vybranými organizáciami, ktoré musia byť schopné zabezpečiť rekondičné pobyty minimálne pre 2 500 seniorov. Podľa Ondruša je to nastavené tak, že priamo z existujúcej ponuky pobytov si tak dôchodcovia vyberú ten, ktorý je dotovaný, a teda lacnejší o sto eur oproti cenníkovej cene. V každom prípade ide o takzvané mimosezónne pobyty.