"Nízko položený hlas naznačuje veľkosť. Vďaka nemu sa organizmus, či už ľudský alebo primát, javí ako veľký a zastrašujúci. Pochopenie toho, ako výška hlasu ovplyvňuje sociálne vnímanie, nám môže pomôcť pochopiť sociálne vzťahy v širšom zmysle, ako dosahujeme sociálny status, ako hodnotíme ostatných podľa sociálneho statusu a ako si vyberáme partnerov," povedal profesor David Puts o výsledkoch svojej štúdie.
Jeho tím vybral dve mužské a dve ženské hlasové nahrávky, ktoré opakovali tú istú vetu. Potom upravovali výšku tónu v každom klipe, až kým nevytvorili celkovo dvanásť rôznych klipov. Tieto klipy prehrali viac ako 3 100 účastníkom štúdie v dvadsiatich dvoch krajinách. Hodnotitelia klipov mali označiť, ktorý hlas znie najpríťažlivejšie, najflirtujúcejšie, najhrozivejšie a najprestížnejšie.
Výsledky ukázali, že všetci účastníci a účastníčky naprieč kultúrami uprednostňovali v dlhodobých vzťahoch hlasy s nižšou frekvenciou.
"Naše zistenia naznačujú, že hlboké hlasy sa u mužov vyvinuli, pretože naši mužskí predkovia často komunikovali s konkurentmi, ktorí boli cudzí. Mužské črty, ako sú hlboké hlasy a brady, sú spoločensky veľmi dôležité, ale tento nový výskum ukazuje, že dôležitosť aspoň jednej z týchto čŕt sa v jednotlivých spoločnostiach predvídateľne líši, a naznačuje, že aj ďalšie, ako napríklad brady, sa líšia," hovorí profesor Puts.
Pokiaľ však ide o sex na jednu noc, muži výrazne uprednostňujú ženy s veľmi vysokým hlasom.