Armáda však zatiaľ nenašla spôsob na elimináciu tejto možnej špionážnej aktivity, informuje TASR podľa správy agentúry DPA. "Počet takýchto incidentov nedávno vzrástol," uviedol hovorca územného veliteľstva v reakcii na otázku DPA. Dodal, že nemeckí vojaci sú teraz ostražitejší v súvislosti s možnými špionážnymi snahami.
Niektoré z týchto možných špionážnych aktivít sa zameriavajú predovšetkým na výcvik ukrajinských vojakov nemeckou armádou, uviedla nemecká vojenská kontrarozviedka (MAD). Existuje tak podozrenie, že za preletmi dronov je Rusko, pretože prelety boli pozorované na začiatku a konci výcviku ukrajinských vojakov, konštatuje DPA.
Podozrivé prelety dronov boli hlásené napríklad z výcvikových zariadené pri obciach Wildflecken a Grafenwöhr v spolkovej krajine Bavorsko, z vojenskej základe pri meste Idar-Oberstein v Porýnii-Falcku či z výcvikového zariadenia v Altengrabow v Sasku-Anhaltsku.
Podľa informácií DPA je možné, že úrady zatiaľ v blízkosti vojenských zariadení nezadržali nijakého pilota dronu pre nezrovnalosti ohľadom právomocí medzi armádou a políciou.
Jurisdikcia príslušníkov nemeckej armády sa vzťahuje na majetok armády, no ak zadržia nejakého podozrivého musia ho odovzdať polícii spolu s akýmkoľvek zhabaným dronom, uvádza územné velenie. Mimo objektov Bundeswehru je však za sledovanie a prípadne zatknutie podozrivých osôb zodpovedná polícia, píše DPA.