Po uplynutí tohto dátumu bude novela účinná a niektoré trestné činy tak budú premlčané navždy. Hlava štátu má na posúdenie 15 dní, ktoré začínajú plynúť dňom doručenia do prezidentskej kancelárie. Zákon by mohla podpísať bez akýchkoľvek námietok, túto možnosť však už zavrhla. Aké má teda Čaputová možnosti?
Vrátenie do parlamentu
Čo to znamená: Hlava štátu sa môže rozhodnúť, že zákon nepodpíše, čo by znamenalo, že ho poslanci budú mať opäť na stole v parlamente, hovorí ústavný právnik Radoslav Procházka. Prezidentka sa vyjadrila, že urobí všetko, aby novela nenadobudla účinnosť. „O svojom ďalšom postupe bude prezidentka informovať v priebehu budúceho týždňa,“ uviedol jej hovorca Martin Strižinec minulý týždeň. Koalícia je však odhodlaná zákon pretlačiť. „My urobíme všetko preto, aby to, čo bolo schválené v Národnej rade, vstúpilo do platnosti a stalo sa účinné,“ odkázal premiér Robert Fico.
Čo sa bude diať: Problémom je, že ak bude novelu vetovať, síce jasne vyjadrí svoj odmietavý postoj, ale môže to výrazne natiahnuť čas do jej zverejnenia v Zbierke zákonov. Znamenalo by to, že uberie čas na rozhodnutie ústavným sudcom. V prípade vetovania zákona by sa znovu hlasovalo. Na prelomenie je potrebných aspoň 76 hlasov poslancov parlamentu.
Keďže koalícia má 79 poslancov, je pravdepodobné, že by novelu opäť schválili. O dátume, kedy sa bude prelamovať, rozhodne parlament. Situácia by hrala do karát koalícii, lebo ak by poslanci prelomili veto prezidentky tesne pred termínom, ústavní sudcovia by nemuseli stihnúť rozhodnúť o návrhu na pozastavenie účinnosti novely. „Zákon by sa teda ešte mohol zmeniť, ale zároveň by sa výrazne znížila šanca, že by Ústavný súd stihol pozastaviť jeho účinnosť ešte pred tým, ako ju nadobudne,“ uviedol Procházka pre Nový Čas. Do celej problematiky má čo hovoriť aj opozícia, ktorá sa chce obrátiť na Ústavný súd. Ústavní právnici si však nemyslia, že by s týmto postupom mohli uspieť.
Koľko má súd času: Po prelomení veta má prezidentka na posúdenie novely 15 dní. To by znamenalo, že v Zbierke zákonov by sa mohla objaviť 12. alebo 13. marca, teda len dva či tri dni pred jej účinnosťou. Plénum Ústavného súdu zvykne zasadať v stredu, čo by bolo v tomto prípade 13. marca. Je tak málo pravdepodobné, že by ústavní sudcovia stihli rozhodnúť.