Obráti sa na Ústavný súd
Čo to znamená: Druhou alternatívou je, že prezidentka novelu Trestného zákona predsa len podpíše, ale zároveň sa obráti na Ústavný súd. Koalícia je však pripravená na všetky možnosti. „Nevieme, čo spraví pani prezidentka. Počkáme si, aké kroky spraví a tomu prispôsobíme naše kroky,“ skonštatoval minister spravodlivosti Boris Susko.
Čo sa bude diať: Keby zákon podpísala, išla by tak sama proti sebe. Mohlo by to vyznieť totiž tak, že odsúhlasila to, proti čomu argumentuje. To však nepredstavuje žiadnu prekážku. „Ak prezidentka zákon podpíše, Kancelária Národnej rady požiada ministerstvo spravodlivosti o vyhlásenie zákona v Zbierke zákonov, ktoré by tak malo urobiť do 15 dní,“ vysvetlil Radoslav Procházka.
Čas bude však naťahovať aj koalícia a môže sa stať, že aj keď hlava štátu podpíše zákon do 15 dní, v Zbierke zákonov vyjde krátko pred 15. marcom, teda pred účinnosťou. Zas by tak vznikla situácia, že ústavní sudcovia novelu nestihnú posúdiť. Za zapísanie zákona do zbierky je totiž zodpovedná Kancelária Národnej rady, ktorá musí požiadať ministerstvo spravodlivosti o vyhlásenie v Zbierke zákonov, a to do 15 dní od predloženia žiadosti o vyhlásenie, hovorí zákon.
Koľko má súd času: Ak by si Zuzana Čaputová zvolila túto možnosť, síce by podpísala zákon, s ktorým jasne nesúhlasí, avšak „kúpila“ by si tak potrebný čas. „Tento postup bude znamenať, že zákon bude platiť v podobe, v akej bol schválený, ale Ústavný súd dostane viac času na prípadné rozhodnutie o pozastavení jeho účinnosti,“ uviedol Procházka. Na posudzovanie má súd 60 dní.
Na ďalšej strane sa dozviete, aké zmeny pripúšťa koalícia >>>