Ako sa alergia lieči
Hoci je alergénová imunoterapia bežne dostupná, v súčasnosti ju na Slovensku využíva iba 10 % pacientov. „Ide o liečbu, pri ktorej sa alergikovi v nízkych dávkach podáva alergén, na ktorý je alergický. Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu na tento alergén nereagovať,“ hovorí profesor Miloš Jeseňák. Práve vďaka schopnosti „vytrénovať“ imunitný systém na tolerovanie alergénu je alergénová imunoterapia jedinou príčinnou liečbou alergie a účinok liečby je dlhodobý. Okrem vyliečenia odborníci hovoria aj o znížení rizika rozvoja nových alergií a astmy.
Podľa zistení Svetovej organizácie pre alergiu výskyt alergie výrazne stúpa pre znečistenie životného prostredia. Tiež vplyvom stresu a globálneho otepľovania. Chronickými alergickými ochoreniami v súčasnosti trpí viac ako 150 miliónov Európanov. Trpké odhady odborníkov v tejto oblasti hovoria, že do roku 2025 bude alergiami trpieť polovica európskej populácie.
Ako sa chrániť?
- V čase maximálneho výskytu alergizujúceho peľu obmedzte pohyb v prírode.
- Pravidelne sledujte peľové spravodajstvo.
- Pri športových aktivitách v prírode používajte peľové masky, dýchajte viac nosom ako ústami a nezabúdajte na ochranu očí športovými okuliarmi.
- Po návrate z prírody sa osprchujte, umyte si vlasy (pretože v nich sa zachytí najviac peľu), tvár a vymeňte si oblečenie.
- Oblečenie, ktoré ste nosili vonku, odkladajte mimo miestnosti, v ktorej spíte.
- Využívajte na pobyt vonku najmä čas po daždi.
- Vniknutiu peľu do vnútorného prostredia zabraňujú protipeľové sieťky.
- Čističky a práčky vzduchu odstránia peľ a v domácom prostredí vás ochránia.
- K účinným protipeľovým opatreniam patrí zvýšená hygiena nosa vrátane jeho pravidelných preplachovaní.
- Zvládať alergickú nádchu pomáhajú prímorské a kúpeľné pobyty, rehabilitácia, terapia v jaskyniach.