„Narodili sa nám dvojičky Mia a Sophia. Keď mali dva roky, odsťahovali sme sa naspäť do Austrálie,“ prezradil s tým, že sa mu podarilo získať prácu vo firme, kde ho prvýkrát odmietli. Dostal sa na námornú komunikačnú stanicu Harold E. Holt v meste Exmouth, ktorá poskytuje rádiové vysielanie s veľmi nízkou frekvenciou (VLF) námorníctvu Spojených štátov amerických, Kráľovskému námorníctvu Austrálie a spojeneckým lodiam a ponorkám. Musel však prejsť policajnou a vojenskou previerkou.
Očarujúci výhľad
Jeho pracovisko však netvorí útulná kancelária s klimatizáciou a kávovarom poruke. Visí na lane vo výškach, z ktorých by sa nejednému zakrútila hlava. Vo výške viac ako 300 metrov na neho pečie slnko, bičuje ho vlhký a slaný vietor vanúci od mora, ktorý má vyše 40 stupňov. Potí sa, akoby podával špičkový športový výkon, no pri takejto enormnej záťaži sa musí maximálne sústrediť. „Je to fyzicky náročná práca, ktorá ma baví. Liezť po stožiaroch, ktoré sú najvyššie v Austrálii a dlho boli najvyššie na južnej pologuli, je zábava“ šokoval. Slovák kontroluje, či nie sú uvoľnené skrutky, alebo či niekde nie je hrdza. Ak by bola, ohrozila by sa sústava všetkých veží.
Pozrite si, ako vyzerá jeho práca vo výške, v GALÉRII TU.
„Sú totiž prepojené oceľovými lanami a je ich 13,“ dodal. A že nie sú malé! Stredový, v podstate centrálny segment, je „Tower Zero“, ktorý meria úctyhodných 387,4 metra. Ostatné sú rozložené v dvoch sústredných prstencoch vôkol nej. Tie vo vnútornom kruhu sa týčia do výšky 303,5 metra a tie z vonkajšieho kruhu majú až 358 metrov. Celý komplex je ako jedna veľká nízkofrekvenčná anténa, ktorá slúži na komunikáciu medzi ponorkami, a on s kolegami, okrem iného, vymieňa prepojovacie laná. Tie najkratšie a najľahšie pritom vážia neuveriteľných 20 ton! „Treba vedieť, pod akým uhlom pracovať s materiálom a podobne,“ podotkol.