Ako spresnila agentúra AFP, na internete sa objavili údaje zo skupiny WhatsApp, ktorú tvorilo viac ako 600 akademikov, umelcov a ďalších osôb židovského pôvodu. Informácie zahŕňali mená a účty na sociálnych sieťach, ako aj fotografie jej členov, ktoré potom rýchlo rozšírili odporcovia vojny v palestínskom Pásme Gazy a propalestínski aktivisti.
Výkonná rada austrálskych židov uviedla, že únik informácií bol "vykonaný so zlým úmyslom" a vyústil do obťažovania, vyhrážok smrťou, vandalizmu a "rozsiahlej psychickej ujmy". Austrálsky premiér Anthony Albanese v reakcii na to informoval, že v rámci komplexnej reformy zákonov o ochrane osobných údajov požiadal príslušné úrady o vypracovanie príslušnej právnej normy.
"Myšlienka, že v Austrálii by mal byť niekto terčom útoku kvôli svojmu náboženstvu... je jednoducho úplne neprijateľná," povedal Albanese. Medzi tými, ktorí šírili osobné údaje členov skupiny z aplikácie WhatsApp, bola aj spisovateľka a aktivistka Clementine Fordová. V príspevku na sociálnej sieti však deklarovala, že informácie zverejnil "whistleblower".
Fordová označila ľudí v skupine WhatsApp za "sionistický skupinový chat", ktorý "podnikol mimoriadne organizované kroky na potrestanie propalestínskych aktivistov a ich spojencov".