Zapamätanie si hesla môže byť poriadny problém, najmä ak používate veľa rôznych online účtov a v každom máte iné heslo. Je to však lepšie, ako mať len jedno jednoduché heslo pre všetky sociálne siete. Môžete sa tak veľmi ľahko dostať do problému a vystaviť riziku. Najnovší výskum tímu Red9 podľa portálu Mirror totiž naznačuje, že niektoré online heslá sú také slabé, že ich možno prelomiť takmer okamžite.
Red9 uvádza, že najčastejším heslom, ktoré sa objavuje pri únikoch do osobných údajov, je 123456. Bohužiaľ, napriek častým varovaniam mnoho ľudí stále používa tento smiešne jednoduchý súbor čísel. Red9 tvrdí, že toto číselné heslo sa dá prelomiť takmer okamžite. "Čo je mimoriadne znepokojujúce pre milióny používateľov, ktorí toto heslo naďalej používajú," varuje tím odborníkov.
Zoznam 10 najhorších hesiel
- 123456
- 123456789
- qwerty
- password (v preklade heslo, pozn. red)
- 12345678
- 111111
- qwerty123
- 1q2w3e
- 1234567
- 1234567890
Ak aj vy používate jedno z týchto hesiel, je na čase zmeniť ho. Je zaujímavé, že heslá so šiestimi znakmi sa zdajú byť najobľúbenejšie a najľahšie hacknuteľné. Je však dobré používať heslá, ktoré sú náhodné, a nie také, ako je váš obľúbený futbalový tím, dátum narodenia či meno dieťaťa. Veľké písmená, symboly a kombinácia číslic môžu tiež prispieť k oveľa väčšiemu zabezpečeniu.
Mark Varnas, zakladateľ spoločnosti Red9, v súvislosti s najnovším výskumom povedal: "Zistenia poukazujú na dôležitosť zvýšeného povedomia o bezpečnosti hesiel, keďže niektoré bežne používané heslá naďalej predstavujú významné zraniteľné miesta. Vzhľadom na tieto zistenia sa používateľom dôrazne odporúča, aby si osvojili spoľahlivejšie postupy pri používaní hesiel a zvýšili tak svoju digitálnu bezpečnosť. Používanie kombinácie veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov a vyhýbanie sa ľahko uhádnuteľným informáciám, ako sú mená a dátumy narodenia, môže výrazne posilniť odolnosť hesiel proti neoprávnenému prístupu," vysvetlil Varnas s tým, že heslá je dobré z času na čas meniť.