Keďže aj Slovensko je členskou krajinou EÚ, dohoda sa nás bezprostredne týka. „Som potešený, že Európska únia našla zhodu na akte o umelej inteligencii, ktorý predstavuje dôležitý míľnik pre rozvoj umelej inteligencie na Slovensku. Tento právny rámec posilňuje dôveru a transparentnosť v oblasti umelej inteligencie, a zároveň v najväčšej miere zohľadňuje naše špecifické potreby a záujmy,“ uviedol štátny tajomník ministerstva investícií Ivan Ivančin.
Politická dohoda na akte o umelej inteligencii, skrátene AIA, nám podľa neho otvorí dvere k novým príležitostiam a inováciám. Dopĺňa, že pre dosiahnutie tohto cieľa je ale nevyhnutné vytvoriť transparentný rámec pre profesionálne domáce inštitúcie dohľadu a kontrolovaného testovania i experimentovania. Svoju úlohu zohrajú aj financie, ktoré bude nutné výrazne posilniť, hovorí tajomník.
Zákazy
Ministerstvo informatizácie upozorňuje aj na to, že niektoré typy chce únia zakázať. Tieto zákazy by sa mali týkať praktík, ktoré majú potenciál manipulovať s ľuďmi prostredníctvom podprahových techník alebo zneužívať zraniteľné miesta určitých skupín, ako sú napríklad deti, s cieľom poškodiť ich fyzické alebo psychické zdravie. „Okrem toho sa zavádzajú požiadavky na transparentnosť pre generatívne systémy umelej inteligencie, ktoré vytvárajú obsah alebo interagujú s ľuďmi, ako je napríklad ChatGPT,“ uviedol štátny tajomník. Tieto požiadavky majú podľa Ivančina zabezpečiť to, aby bolo jasné, že obsah bol vygenerovaný AI a poskytnúť tak záruky proti generovaniu nelegálneho obsahu.
Týmito opatreniami sa má zabrániť aj tomu, aby AI systémy nemohli byť použité pri rozhodovaní o prijatí do zamestnania alebo hodnotení žiadostí o štúdium. Takto by neoprávnene diskriminovali ľudí na základe rasovej, etnickej, rodovej alebo iných charakteristík.