Izrael vlani v októbri vyzval obyvateľov severnej a strednej časti Pásma Gazy, aby sa presunuli na juh tejto pobrežnej palestínskej enklávy. Viac ako polovica z približne 2,4 milióna obyvateľov tohto územia tak teraz žije v Rafahu, mesta na uzavretej hranici s Egyptom.
V súčasnosti však izraelská armáda pripravuje pozemnú ofenzívu proti militantom do oblasti Rafahu, ktorá by sa mohla uskutočniť v nasledujúcich dňoch alebo týždňoch. "Pokiaľ teraz dôjde k zásahu voči teroristickej organizácii v Rafahu, potom je... zodpovednosťou izraelskej armády, aby vytvorila bezpečné koridory pre ľudí, ktorí tam prišli hľadať bezpečie," uviedla nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková po stretnutí s ministrom zahraničným vecí Palestínskej samosprávy Rijádom Málikím v Berlíne.
"Títo rodičia, deti a rodiny sa nemôžu vypariť do vzduchu. Nemajú kam ísť - a už vôbec nie ďalej na juh," dodala nemecká ministerka. V Rafahu teraz často dochádza k izraelským náletom vrátane série úderov z pondelka, ktorá mala poskytnúť krytie pre operáciu izraelských špeciálnych síl na oslobodenie dvoch rukojemníkov zadržiavaných palestínskym militantným hnutím Hamas. Toto bombardovanie pripravilo podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva o život sto ľudí.