Aktuálne je home office po flexibilnom pracovnom čase druhým najoceňovanejším benefitom. Niektorí uchádzači a uchádzačky o prácu na ponuky, ktoré tento benefit neobsahujú, ani nereagujú.
Ešte pred pár rokmi bola úplná alebo čiastočná práca formou home office výsadou IT pozícií, výnimočne zamestnávatelia poskytovali maximálne jeden deň home office v mesiaci ako benefit. Postupne sa prispôsobili zamestnanci aj zamestnávatelia a nastavili si procesy na novú formu komunikácie, zdieľania či kontroly. „Ak to povaha práce umožňuje, veľká väčšina zamestnávateľov prácu z domu svojim zamestnancom umožňuje ako benefit aj v súčasnosti, avšak najčastejšie v kombinácii s prácou v office v rôznom pomere, napríklad 1 : 4 alebo 2 : 3, teda v tomto prípade dva dni home office a tri dni práca v office,“ vysvetľuje Mária Harvaníková z PRO Business Solutions.
„Zo skúseností personalistov a personalistiek tiež vyplýva, že najmä pre najmladšiu generáciu, ktorá ešte len prichádza na trh práce, je možnosť pracovať aspoň istú časť týždňa z domova veľmi dôležitá,“ dodáva Ľubica Melcerová z Profesia.sk. Na druhej strane sú zamestnávatelia, ktorí čoraz viac chcú, aby zamestnanci chodili na pracovisko a vrátili sa do bežného režimu spred pandémie. Bude tak zaujímavé sledovať vývoj týchto dvoch trendov a ich vzájomný vplyv.