Aktivisti z environmentálneho zoskupenia Posledná generácia (Ultima Generazione) prilepili na sklo zábery zatopeného mesta v stredotalianskom regióne Toskánsko. Neskôr ich policajti odviedli na policajnú stanicu, uviedla skupina vo vyhlásení.
"Vláda naďalej predstiera, že polia v januári nehoreli, že voda nebude toto leto problém, že domy zničené povodňami sú náhodnou udalosťou a nie sú spôsobené ľudskými rozhodnutiami," uviedol jeden z demonštrantov. A namiesto toho, aby sa podľa neho "vláda zaoberala týmito skutočnými problémami, vytvára "absurdné zákony", ktoré trestajú klimatický aktivizmus.
Taliansky parlament v januári zákonom sprísnil tresty za poškodzovanie kultúrnych pamiatok. K jeho schváleniu prišlo po sérii protestov proti zmene klímy, počas ktorých aktivisti farbou či iným spôsobom poškodili alebo znečistili pamiatky, budovy a umelecké diela vrátane Fontány di Trevi v Ríme, Starého paláca (Palazzo Vecchio) vo Florencii alebo budovy opery La Scala v Miláne.
V novembri sudca vo Florencii rozhodol, že dvaja aktivisti, ktorí si v roku 2022 prilepili ruky na sklo chrániace iný Botticelliho obraz v Uffizi nespáchali trestný čin.
Organizácia Posledná generácia začala v Taliansku v roku 2022 pred parlamentnými voľbami organizovať protesty, na ktorých vyzvala politikov naprieč politickým spektrom, aby sa zmena klímy stala prioritou.
Podľa Európskej komisie Taliansko smeruje k tomu, že emisie budú vyššie, než je cieľ, ktorý si stanovilo do roku 2030.