Vojny, jadrové zbrane a napätie: Svet čelí nebezpečnému desaťročiu, obavy z najhoršieho
13. 2. 2024, 20:34

Zdroj: Istockphoto
Svet vstupuje do obdobia charakterizovaného zvýšenou nestabilitou, keďže krajiny po celom svete zvyšujú svoje výdavky na obranu v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu, útok palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael a rastúcu asertivity Číny v Juhočínskom mori.
Vyplýva to z výročnej správy britského Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie (IISS) zverejnenej v utorok, informuje TASR podľa správy agentúry AP.
IISS v správe upozorňuje aj na rast napätia v Arktíde, snahu Severnej Kórey o nadobudnutie jadrových zbraní či vzostup vojenských režimov v africkom regióne Sahel. Toto všetko podľa inštitútu prispieva k zhoršovaniu bezpečnostného prostredia vo svete.
"Súčasná vojensko-bezpečnostná situácia predznamenáva pravdepodobne nebezpečnejšie desaťročie charakterizované bezohľadným uplatňovaním vojenskej sily na dosiahnutie nárokov, ktoré môže evokovať postoj 'práva silnejšieho'," uviedol IISS. Dodal, že v reakcii na takéto správanie by podobne zmýšľajúce demokracie mohli chcieť pristúpiť k silnejším bilaterálnym a multilaterálnym obranným väzbám.
IISS zostavuje svoju správu o hodnotení celosvetovej vojenskej situácie už 65 rokov. Podľa najnovšej správy vzrástli celosvetové výdavky na obranu vlani o deväť percent na 2,2 bilióna dolárov. Tento nárast bol ešte vyšší v členských krajinách NATO, ktoré podporujú Ukrajinu v jej vojne proti Rusku. Členovia Aliancie s výnimkou Spojených štátov zvýšili od vpádu ruských vojakov na Krymský polostrov v roku 2014 svoje výdavky na obranu o 32 percent, zistil inštitút.
Strana
1/2
Pokračovanie na ďalšej strane