Napriek tomu, že mnoho európskych štátov má daň zo sladených nápojov zavedenú, na Slovensku sa o nej diskutuje až teraz. Toto sú pre a proti.
Pre: Správny krok ku zdravému telu aj rozpočtu
Hlavnými argumentmi pre zavedenie dane je zníženie konzumácie sladených nápojov a ozdravenie rozpočtu. Podľa dát z portálu Letakomat.sk, patria medzi najvyhľadávanejšie sladené nápoje v online letákoch Pepsi, populárna česká Kofola a Coca-Cola. Ľudia takisto milujú Vineu, energetické nápoje a džúsy. Denne hľadajú zľavu na tieto nápoje stovky až tisíce ľudí. Zároveň platí, že množstvo kupujúcich zľavu nehľadá, ale rovno si sladený nápoj v obchode kúpi. Všetky tieto spomenuté nápoje sú plné cukru, a teda aj kalórií a vedci ich odporúčajú vyradiť z jedálnička, pokiaľ sa chcete dožiť vysokého veku. Zákonodarcovia veria, že ich zaťaženie daňou povedie k zníženiu dopytu, ich pitia a v konečnom dôsledku k zlepšeniu zdravia obyvateľstva.
Ďalším cieľom tejto dane je zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu. Mnohí z odborníkov vidia v tomto riešení skvelú možnosť, ako ozdraviť aj verejné financie. Takto získané zdroje by potom mohli slúžiť k ďalším ozdravovacím opatreniam.
Ako na všetko, aj na problematiku dane zo sladených nápojov existuje viacero pohľadov.
Proti: Neefektívne (a nedomyslené) riešenie obezity
Skeptici tvrdia, že takáto daň je na zníženie obezity absolútne neefektívna, čo vraj ukazujú aj skúsenosti z niektorých štátov. Pravdou je, že k zlepšeniu verejného zdravia existuje viacero ciest. Sladené a energetické nápoje síce spôsobujú obezitu, depresiu a nespavosť, nie sú však jedinými vinníkmi. Otázkou teda je, či zaťaženie jedného druhu potravín, v tomto prípade sladených nápojov, má zmysel oproti nezdaneniu ostatných produktov, akými sú sladkosti, slané pochutiny či iné nezdravé potraviny, ktoré obchody ponúkajú.
Kritici riešeniu vytýkajú aj chyby v koncepcii. Tvrdia, že náklady na celý proces budú mať výšku predpokladaných príjmov. Boja sa aj vytvorenia precedensu a spustenie lavíny budúceho zdaňovania najrôznejších druhov potravín. No a výrobcovia sladených nápojov, pochopiteľne, berú zavedenie dane ako selektívne obmedzenie namierené na nich.
Uvidíme, ako sa celá situácia s daňou zo sladených nápojov vyvinie a čo tento krok napokon prinesie nielen štátu, ale aj obyvateľom.
Existuje aj všeobecná zhoda
Napriek tomu, že diskusia stále prebieha, zdá sa, že medzi oboma tábormi existuje všeobecná zhoda o potrebe redukcie konzumácie sladených nápojov. A nielen tých. V konečnom dôsledku je pre verejné zdravie potrebná komplexná zmena stravovacích návykov obyvateľstva. Riešenie tohto problému teda neleží iba v zdanení jednej kategórie potravín. Celková reforma stravovacích návykov a podpora zdravšieho životného štýlu by mala byť dlhodobým cieľom.
Obmedzenie konzumácie sladených nápojov tak môže byť krokom k zdravšiemu obyvateľstvu, avšak iba jedným z mnohých.