Na výskume sa zúčastnilo vyše 260-tisíc mužov. U tých, ktorí užívali tieto lieky, sa zistila o 18 percent nižšia pravdepodobnosť vzniku ochorenia spôsobujúceho demenciu. Dva nové lieky na Alzheimerovu chorobu sa ukázali ako veľmi sľubné pri spomaľovaní tempa ochorenia v jeho raných štádiách. Útočia na amyloid-beta, ktorý sa hromadí v mozgu ľudí s touto chorobou. Majú teda potenciál zmeniť spôsob liečby.
Skúma sa, ako by už existujúce lieky mohli zabrániť vzniku ochorenia, alebo ho oddialiť. Lieky ako Viagra boli pôvodne určené na liečbu krvného tlaku a anginy pectoris. Ovplyvňujú aktivitu mozgových buniek a majú určitý ochranný účinok na mozog. Vedci preskúmali záznamy o predpisovaní liekov tisícom mužov s erektilnou dysfunkciou. Porovnali tých, ktorým sa lieky podávali, s tými, ktorí ich neužívali.
Muži, ktorým bolo vystavených najviac receptov na lieky na erektilnú dysfunkciu, mali najmenšiu pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby. Štúdia tak ukázala novú cestu výskumu. Francesco Tamagnini, neurofyziológ z anglickej Univerzity v Readingu, povedal: „Ide o skvelý výskum, ale je potrebných viac presvedčivých dôkazov o tom, ako liek ovplyvňuje mozog.