Mali by ste však vedieť, že paracetamol má svoje pravidlá užívania. Vysvetlil ich farmaceut Jakub Ďurčík z lekárne Dr. Max v Martine. Účinok paracetamolu spočíva v tom, že blokuje tvorbu látok, ktoré vedú k horúčke a bolesti a začne účinkovať v priebehu 30 až 60 minút. Niektoré tablety majú skrátený nástup účinku na 15 až 30 minút. Po paracetamole môžete siahnuť pri horúčke, miernej až stredne silnej bolesti (napríklad pri migrénach, bolesti zubov, menštruačných bolestiach, bolestiach chrbta, svalov a kĺbov).
Paracetamol je dokonca vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy, pokiaľ sa použije najnižšia účinná dávka a len počas najkratšej doby – za tejto podmienky nie je nutné počas liečby paracetamolom prerušovať dojčenie. Neodporúča sa užívať ho pri precitlivenosti na liečivo, pri ťažkom poškodení pečene alebo obličiek, pri anémii s rozpadom červených krviniek a taktiež u alkoholikov.
V lekárňach možno nájsť paracetamol v kombinácii s inými liečivami. Kombinuje sa najmä s kofeínom, kodeínom, guajfenezínom, pseudoefedrínom/fenylefrínom, feniramínom, dextrometorfánom a vitamínom C.
Ľudia obľubujú prípravky s obsahom týchto liečiv najmä vo forme horúceho nápoja. Odborník z lekárne Dr. Max však upozorňuje, že pri užívaní horúcich nápojov je potrebné sa mať na pozore. „Kombinované prípravky s paracetamolom je potrebné zvoliť, ak sú pridružené okrem horúčky alebo bolesti aj iné príznaky, ako sú zápal a opuch slizníc nosa, sekrét z nosa, kýchanie alebo suchý či vlhký kašeľ. Do úvahy treba vziať aktuálny stav choroby a iné ochorenia, prípadne lieky, ktoré sa užívajú. Niektoré zložky totižto môžu ovplyvňovať účinok liekov, ktoré sa užívajú chronicky, ako lieky proti vysokému krvnému tlaku, na arytmie srdca, lieky na cukrovku, prípadne štítnu žľazu,“ radí Jakub Ďurčík. Títo pacienti by nemali voliť lieky s obsahom kofeínu, pseudoefedrínu či fenylefrínu.