Pôvodne mal byť tiež parašutistom vysadeným v okupovanom Československu, no osud to nakoniec zariadil inak. V stredu zomrel v Anglicku ako posledný kamarát legendárnych výsadkárov a posledný československý vojak, ktorý bojoval na západnom fronte už od roku 1939.
Keď nacisti obsadili Čechy a Moravu, nemal Ervín Hoida veľmi na výber. Narodil sa totiž 30. novembra1918 v Ostrave v židovskej rodine. Ak sa chcel vyhnúť prenasledovaniu, musel z vlasti ujsť. Bol medzi prvými dobrovoľníkmi, ktorí vo Francúzsku vstúpili do československej zahraničnej armády. Stalo sa tak už v novembri 1939. V júni 1940 sa zapojil do bojov o Francúzsko a po jeho porážke ustúpil do Veľkej Británie.
Na britskej pôde sa ocitol v rovnakej jednotke ako Gabčík a Kubiš, ktorí neskôr vykonali atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Aj Hoida chcel byť ako parašutista nasadený v Československu. Absolvoval veliteľský kurz, pričom britskí inštruktori ho chválili ako jedného z najlepších. Potom mal nastúpiť do Škótska na výcvik útočného voja, ktorý absolvovali aj Gabčík s Kubišom. To bol predstupeň výsadkárskeho výcviku. Hoida sa však medzitým oženil s britskou občiankou a z rodinných dôvodov mu nasadenie za nepriateľskou líniou zamietli.
Napokon sa stal tankistom a v rokoch 1944 - 1945 sa ako príslušník československej samostatnej obrnenej brigády podieľal na obliehaní Dunkerque. Nemci sa v tomto opevnenom prístave bránili do konca vojny. Jeho však medzitým čakala ešte jedna úloha. Patril ku skupine 144 československých vojakov, ktorých zo západného frontu pridelili k americkým vojskám, aby sa podieľali na oslobodení vlasti v smere na Plzeň.