Dva tábory
Progresívne Slovensko rovnako ako prezidentka pripravuje podnet na Ústavný súd, ktorý sa týka novely, na súd ho chce poslať v priebehu budúceho týždňa. Krok prezidentky PS chápe ako jedinú možnosť, ako môže zabrániť tomu, aby novela nadobudla účinnosť.
„Myslím, že pani prezidentka týmto opätovne ukazuje, ako veľmi jej na tom záleží a aký dôraz kladie na hodnoty právneho štátu a spravodlivosti,“ uviedol na tlačovej konferencii predseda strany Michal Šimečka. Na opačnej strane stojí strana Hlas. Podľa strany Petra Pellegriniho „uprednostnila politický postoj pred záujmami ľudí a pridala sa k strašeniu slovenskej verejnosti“.
Hovoria tiež, že jej podpis si môžu ľudia vysvetliť tak, že s novelou súhlasí: „Svojím postupom znemožnila prezidentka Národnej rade prípadnú opravu ustanovení, ktoré by mohli priniesť vyšší pocit bezpečnosti ľudí, zneistených neustálym strašením a zavádzaním zo strany opozície.“ Vládny Smer hlavu štátu kritizuje tiež. Podľa Roberta Fica sa Čaputová zastala Lipšica a čurillovcov.
„Prezidentka dostala rozkaz urobiť všetko preto, aby zabránila týmto zmenám, lebo každý ako ona si uvedomuje, že bojovať s nami demokratickými prostriedkami je nemožné,“ vyhlásil predseda vlády.
Parlament už nič nezmôže
Ústavný súd sa návrhom pani prezidentky môže zaoberať hneď, ale prijať ho na ďalšie konanie a pozastaviť účinnosť môže až po tom, ako zákon vyjde v Zbierke zákonov. Ja osobne odhadujem, že Ústavný súd účinnosť pozastaví a že o tom rozhodne v najkratšom možnom čase. Parlament už s týmto konkrétnym zákonom nevie urobiť nič, iba ho zmeniť novým zákonom.