V roku 2014 venujeme týmto velikánom samostatný seriál článkov. Jedným z nich je aj učenec Ján Baltazár Magin, ktorý vydal legendárny spis na obranu Slovákov.
Vzdelanec Ján Baltazár Magin sa narodil 6. januára 1681 vo Vrbovom (okres Piešťany). Vyštudoval vo Viedni teológiu a neskôr pôsobil na viacerých farnostiach, napr. v Jarku pri Nitre, Košeci pri Ilave a naposledy v Dubnici nad Váhom.
Posmech z Trenčína
Maginova najväčšia chvíľa nastala, keď v roku 1721 vyšiel spis profesora verejného práva Trnavskej univerzity Michala Bencsika, ktorý veľmi urazil predstaviteľov Trenčianskej stolice. Začiatok 18. storočia poznačili zhoršujúce sa vzťahy medzi Maďarmi, Slovákmi a Nemcami žijúcimi na území dnešného Slovenska. Bencsik totiž vo svojom diele označil Trenčín za bezvýznamné mestečko a jeho obyvateľov označil za kolonistov. Navyše sa vysmieval zo Slovákov, tvrdil, že sú potomkovia Svätopluka, ktorý predal svoju krajinu za bieleho koňa.
Trenčania preto požiadali Jána Baltazára Magina o reakciu, keďže bol známy bohatými vedomosťami z oblasti antiky, práva i literatúry. Uznávaný učenec z Vrbového súhlasil a v roku 1728 vydal dielo s dlhým latinským názvom Murices Nobilissimae et novissimae diaetae Posoniensis scriptori sparsi, sive Apologia. V preklade to znamená Ostré námietky určené autorovi Slávneho a posledného snemovania prešporského, čiže Obrana. „Bránili sme povesť, česť, meno, hodnotu a slobodu našu. Až do smrti bojuj za pravdu,” píše sa v závere Maginovej Apologie.
Čerpal z antiky
Apologia patrí medzi najväčšie spisby slovenskej histórie. Položila základy národného uvedomovania Slovákov, ktoré vyvrcholilo bojom štúrovcov v polovici 19. storočia. „Magin na Bencsikov spis odpovedal na vysokej úrovni. Opieral sa o antické, slovanské i neslovanské autority, o historikov a básnikov. Navyše upozornil na starobylosť Trenčína, na jeho bojové zásluhy o bezpečnosť krajiny a na jeho dávne občianske slobody,” vysvetľuje publicista Ján Barica vo svojej knihe Slávni priekopníci slovenskej vedy a techniky.
Rodák z Vrbového ako vôbec jeden z prvých v histórii písal o slávnej minulosti slovanských národov a tradícii odkazu Cyrila a Metoda. „Maginova obrana vyvracala tzv. podmaniteľskú teóriu, podľa ktorej si Maďari po príchode do strednej Európy Slovákov podrobili. Magin však hovoril o pohostinnom prijatí Maďarov na slovenskom území,” hodnotí Barica.
Autor slávnej Apologie zomrel 27. marca 1735 v Dubnici nad Váhom, v jeho rodnom Vrbovom dnes funguje Gymnázium Jána Baltazára Magina.