Azda najzaujímavejšími sú zlaté ozdoby, v prípade ktorých ide o vôbec najstaršie zlaté výrobky objavené na území Slovenska. Jedinečným exponátom je však i kostra matky, ktorú pochovali s jej milovaným dieťaťom. Pochádza z obce Veľké Raškovce (okr. Michalovce) a je zaujímavá tým, že na jej hrdle je vyobrazený dvojzáprah koní s dvojkolesovým vozom a kočišom.
Celá scéna je vyrobená rytím a zobrazuje pohrebný sprievod s najväčšou pravdepodobnosťou významného predstaviteľa miestnej komunity. Slúžila ako urna, čo potvrdil fakt, že sa v nej našli spopolnené ľudské ostatky pochovaného. Nádoba a to, čo je na nej vyobrazené, je unikátom, keďže ide o jedno z prvých zobrazení kolesového voza v stredoeurópskom priestore.
>>> FOTO NÁJDETE TU <<<
Zlaté ozdoby z eneolitu
V Zemplínskom múzeu môžete vidieť i zlaté prívesky z tenkého zlatého plechu (čistého zlata). Ide o vôbec najstaršie zlaté výrobky objavené na území Slovenska. Našli sa v niekoľkých hroboch z obdobia starého eneolitu (cca 4 000 pred Kristom) a pochádzajú z obce Veľké Raškovce (okr. Michalovce). „V niektorých hroboch na území tejto obce bol nájdený ozajstný archeologický poklad. Svedčí to, samozrejme, aj o sociálnej diferenciácii obyvateľstva na tomto území,“ zdôrazňuje Hreha.
Urna z bronzovej doby
Pochádza z obce Veľké Raškovce (okr. Michalovce) a je zaujímavá tým, že na jej hrdle je vyobrazený dvojzáprah koní s dvojkolesovým vozom a kočišom. Celá scéna je vyrobená rytím a zobrazuje pohrebný sprievod s najväčšou pravdepodobnosťou významného predstaviteľa miestnej komunity. Slúžila ako urna, čo potvrdil fakt, že sa v nej našli spopolnené ľudské ostatky pochovaného. Nádoba a to, čo je na nej vyobrazené, je unikátom, keďže ide o jedno z prvých zobrazení kolesového voza v stredoeurópskom priestore.