Jedinečná kostra ženy s novorodencom
Kostra pochádza z južnej časti Košickej kotliny, konkrétne z mestskej časti Košice-Šebastovce, zo slovansko-avarského pohrebiska z 8. storočia. Do depozitára Zemplínskeho múzea pribudla v období, keď sa zakladalo. Samotná kostra pochádza z obdobia včasného stredoveku, resp. včasnoslovanského obdobia. Fakt, že ženu pochovali s novorodencom, možno označiť ako náhodný. Za dnešným unikátom sa však zrejme skrýva smutný príbeh z minulosti. Žena s dieťaťom zomreli s najväčšou pravdepodobnosťou pri pôrode. Pochovaní boli štandardne. „Pri kostre máme možnosť vidieť pracku, náušnice a prsteň, a teda osobné veci ženy, okrem toho má pri sebe aj milodary - lebku barana, nádobu a krajec chleba,“ vysvetľuje kurátor.
Hlinená venuša z Oborína
Ide o plastiku ženy, ktorá je vyobrazená nahá s niektorými zvýraznenými pohlavnými znakmi. Ide o ojedinelý a vôbec nie bežný nález. Pochádza z obce Oborín (okr. Michalovce). V rámci tejto archeologickej expozície je to jeden z najzaujímavejších exponátov.
Záhadný nápis
Nápis na stéle nie je úplne dešifrovaný a je pre odborníkov záhadou. Hoci sa už pár odborníkov pokúsilo o jeho preklad, stále sa našiel niekto, kto ho spochybnil. „Z akého obdobia pochádza nápis, si odhadnúť netrúfam. Vyžaduje si to rozsiahly epigrafický výskum,“ vysvetlil kurátor Rastislav Hreha.