Čo našu pamäť oslabuje najčastejšie? Ako s ňou máme pracovať a čo je pre jej fungovanie zdravé? Najmiernejšia forma problémov s pamäťou je kognitívna dysfunkcia. Inak povedané, ľahká porucha poznávacích funkcií.
Tá sa prejavuje práve ako zabúdanie mien či toho, čo ste práve chceli urobiť. Ďalšiu poruchu pamäti predstavujú demencie. Vrcholom je progresívna porucha mozgu, inak najčastejšia forma demencie, Alzheimerova choroba. Väčšinou sa prejavuje u ľudí nad 65 rokov. Ako uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR, na Slovensku ňou trpí vyše 50-tisíc ľudí.
Pamäť treba cvičiť
V akom veku by sme mali začať s cieleným precvičovaním pamäti? „V súvislosti s preventívnymi opatreniami je kľúčové začať v mladšom veku a venovať pozornosť zdravému životnému štýlu vrátane pravidelného kognitívneho tréningu najmä u starších ľudí. V rámci zníženia rizika vývoja demencie je tiež dôležité udržiavať pravidelný sociálny kontakt, fyzickú aktivitu a kvalitný spánok,“ vysvetľuje klinická psychologička Petra Brandoburová z Centra MEMORY.
Normálne poruchy?
Zabúdanie je do určitej miery prirodzené. „Dôležité je rozpoznať, kedy ide o zmeny súvisiace s prirodzeným procesom starnutia a kedy by už mohlo ísť o prejav nejakej závažnejšej príčiny, napríklad neurodegeneratívneho ochorenia,“ pokračuje Petra Brandoburová.
Odborníčka ďalej vysvetľuje, že ak by malo ísť o zhoršovanie v dôsledku patologického procesu, zaujímame sa o dĺžku trvania ťažkostí, v akých oblastiach sa prejavujú, ako prebiehajú v čase, či ich rozpoznala aj iná blízka osoba. To všetko vedie k diagnostickým úvahám o možných príčinách a ďalšom postupe. V prípade Alzheimerovej choroby sa prvotné príznaky ochorenia prejavujú zabúdaním, problémami s koncentráciou, výkyvmi nálad alebo častým opakovaním rovnakých vyjadrení.
„V súčasnej dobe sa snažíme motivovať už osoby vo veku 50 rokov, aby venovali pozornosť svojmu tzv. kognitívnemu zdraviu. Prevencia rozvoja neurodegeneratívnych ochorení by sa totiž mala cielene začať práve v tomto vekovom období,“ zdôrazňuje psychologička Petra Brandoburová z Centra MEMORY.