Ako píše portál LadBible, Doktorka Deborah Lee zo spoločnosti Get Laid Beds vysvetlila, prečo ranná káva nie je dobrý nápad. Mnohí majú mylnú predstavu o tom, že poriadna dávka kofeínu im pomôže naštartovať deň a cesta do práce či starostlivosť o deti budú oveľa jednoduchšie. Takto to bohužiaľ nefunguje. S ospalosťou sa dá bojovať účinnejšie, a to bez toho, aby ste si narušili spánkový režim.
Kofeín pôsobí tak, že blokuje v mozgu receptory adenozínu, ktoré sú zodpovedné za pocit ospalosti, a tak sa cítite živší a bdelší. Avšak tento účinok nie je žiadúci ihneď po opustení vyhriatej postele. "Zvýšená hladina kortizolu môže ovplyvniť váš imunitný systém, a ak je už pri prebudení na vrchole, pitie kávy hneď po otvorení očí môže viac uškodiť ako pomôcť,“ vysvetľuje lekárka. Kedy je teda najlepší čas na kávu?
Najlepší čas na prvú šálku je až vtedy, keď hladina energie začne klesať. To sa najčastejšie deje v priebehu dopoludnia, a práve vtedy je najúčinnejšia. "Najlepší čas na pitie kávy je zvyčajne počas neskorého rána, keď je hladina kortizolu oveľa nižšia a môžete začať pociťovať pokles energie,“ vysvetľuje doktorka. Určite by sa však nemalo jednať o neskoré popoludnie, v takom prípade by kofeín mohol narušiť váš spánkový režim, čo určite nechcete.
Ak nechcete, aby káva urobila viac škody ako účinku, vyhnite sa jej konzumácii po 15:00 hodine. To sa týka aj rôznych energetických a šumivých nápojov či sladeného čaju. Určite nechcete zbytočne ponocovať, keď máte nasledujúci deň bohatý program. Vhodnou alternatívou môže byť bylinkový čaj alebo káva bez obsahu kofeínu. V prípade, že vstávate okolo siedmej ráno, prvú kávu by ste si mali dať medzi desiatou až dvanástou. Váš spánkový režim sa vám poďakuje!