Chýba personál
Všetko však stojí a padá na kapacitách slovenského zdravotníctva. Kameňom úrazu je najmä nedostatok sestier. „Sú odbory, kde tie čakacie lehoty sú minimálne. Väčší problém je pri operáciách srdca,“ uviedol Jaroslav Šimo, prezident Slovenskej lekárskej komory.
„Na základe týchto dát tam uvidíme, či si môžeme dovoliť nastaviť niektoré čakačky ambicióznejšie, alebo práve naopak,“ doplnil Mišík. Systémové riešenie je teda navýšenie počtu personálu, čo znie ako utópia.
„Inak nám ale hrozí, že jediné, čo dosiahneme legislatívou k čakacím zoznamom, je to, že budeme odčerpávať peniaze zo slovenského zdravotníctva a hradiť pacientom drahú liečbu v zahraničí,“ dodal hovorca poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.
Ako to vidia nemocnice
UN Bratislava - Máme veľa akútnych prípadov
Eva Kliská, hovorkyňa UNB
- UNB vedie zoznamy poistencov čakajúcich na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti. Na totálnu endoprotézu bedrového kĺbu a totálnu endoprotézu kolenného kĺbu sú už termíny na november 2024. Je dôležité povedať, že UNB denne rieši akútne stavy a operuje pacientov, ktorých stav si vyžaduje neodkladnú zdravotnú starostlivosť, takže aj tento faktor ovplyvňuje čakacie lehoty plánovaných výkonov.
Faktorov, ktoré majú vplyv na predlžovanie čakacích lehôt pre plánované operácie, je niekoľko. Zo strany nemocnice je to najčastejšie z dôvodu príjmu akútnych stavov, ktoré musia byť zoperované bezodkladne, v opačnom prípade by mohlo dôjsť k ohrozeniu na živote pacienta, čo je neprípustné. K posunu plánovaných výkonov dochádza aj zo strany pacienta, keď napríklad pacient ochorie a nemôže byť zoperovaný.