Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb vzrástli v januári oproti decembru o 0,7 %. Medziročná inflácia dosiahla 3,9 %, tempo rastu cien spomaľovalo od marca 2023. Ešte v decembri inflácia dosahovala 5,9 %. Zákazníci v obchodoch platili aj v úvode tohto roka medziročne viac aj naďalej za väčšinu kategórií potravín, avšak tempo zdražovania bolo menej výrazné ako počas predchádzajúcich mesiacov.
„Pochopiteľne, rekordne vysoké úrovne inflácie potravín počas uplynulých dvoch rokov len tak ‚nevymažeme‘, a tak za zmienku určite stojí i porovnanie nákupov za posledné dva roky, t. j. ak sme v januári 2022 urobili nákup za 100 eur, tak v úvode roka 2024 nás vyšiel na takmer 134 eur,“ vysvetľuje analytička spoločnosti WOOD & Company Eva Sadovská.
Celkový trend cien v eurozóne je tiež klesajúci
Tomáš Boháček, analytik 365.bank
- Údaje potvrdzujú očakávaný trend poklesu, ktorý by mal prevládať po väčšinu tohto roka. Budú za tým najmä vládne opatrenia, ktoré cenovým stropom na energie zabránia vzostupu najmä v celkovej inflácii. Dvojciferné úrovne, ktoré vládli počas väčšiny roku 2023, nám v tomto roku nehrozia. Tým, že bude inflácia takáto nízka, domácnosti budú profitovať najmä z rastu reálnych miezd, ktoré spolu s očakávaným rastom nominálnych miezd môžu oproti minulému roku zdvojnásobiť rast ekonomiky SR.
Výhľad je pozitívny
Ľubomír Koršňák, analytik Uni Credit bank
- Inflácia má svoj vrchol už za sebou a vo zvoľňovaní dynamiky medziročného rastu bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, hoci už výrazne pomalším tempom. Ruku k dielu pridá i utlmený domáci spotrebný dopyt. Naopak, zvoľňovanie inflácie by i naďalej mohli pribrzďovať rastúce mzdy, ktoré budú brzdiť najmä spomaľovanie inflácie služieb, či vyššie spotrebné dane a niektoré poplatky. V priemere by sa podľa našich prepočtov mala inflácia tento rok pohybovať okolo úrovne 3 %.
Potraviny a bývanie nám berú polovicu
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company
- Na potraviny a bývanie míňajú slovenské domácnosti najviac zo svojich rodinných rozpočtov. V rámci spotrebného koša tvoria tieto dve položky takmer polovicu. V prípade potravín a nealko nápojov ide takmer o 24 %, v prípade bývania o necelých 26 %. Aj preto sú spotrebitelia na ‚pohyb‘ cien v týchto oblastiach citlivejší.
Platí zároveň, že oblasti potraviny a bývanie sa vďaka ich mohutnému zastúpeniu v spotrebnom koši podpisujú významne pod vývoj celkovej inflácie v krajine. Medziročné tempo zdražovania v januári významne spomalilo v oblasti potravín a nealkoholických nápojov, a to na 4,9 %. V prípade bývania prišlo taktiež k neprehliadnuteľnému spomaleniu cenového rastu, a to na 0,5 %.