Výstava Kamenný herbár, zapožičaná z Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, je nevšednou prezentáciou zostavenou z unikátnych skamenelín mladotreťohorných rastlín, ktoré sa pred 13 až 14 miliónmi rokov podieľali na tvorbe ložísk hnedého uhlia v hornonitrianskom regióne.
„Výnimočnosť zachovanej fosílnej flóry spočíva v poskytovaní neoceniteľných informácií o druhovej pestrosti neogénneho rastlinstva, rozmanitosti biotopov, ďalej o klimatických podmienkach či paleoprostredí horného Ponitria i celého Slovenska v neogénnej epoche treťohôr,“ uviedla Helga Šlenkerová z Lesníckeho a drevárskeho múzea.
Nezabudnuteľný zážitok pre turistov v Rožňave: Sfárajú do podzemia ako baníci
Raritné kúsky
Prechádzku treťohorným pralesom sprostredkúva viac ako 200 exponátov výtrusných, nahosemenných aj krytosemenných rastlín pochádzajúcich z Baní Nováky, Cigeľ a Handlová či z lomov v Lehote pod Vtáčnikom a Veľkej Čausy. Medzi vystavovanými fosíliami flóry, zachovanými v podobe zuhoľnatených listov, plodov, semien, vetvičiek, konárov i kmeňov, sa nachádzajú exotické, ale aj vyhynuté či raritné druhy, ktoré dnes v teritóriu strednej Európy už prirodzene nerastú.
Boli to napríklad patisovce, sekvoje, škoricovníky, ebenovníky, vavríny, ambrovníky, pistácie a desiatky iných. Kvôli dokonalosti predstavy o tvare skamenenej flóry sú exponáty vystavované spolu s listami a plodmi ich rastlinných súčasníkov získaných zo slovenských aj zahraničných arborét. „Prostredníctvom skamenených rastlín zalisovaných priamo v kameni výstava umožní návštevníkom spoznávať druhovú pestrosť miocénnej flóry a rozmanitosť rastlinných spoločenstiev, ktoré sa stali základom ložísk hnedého uhlia na Hornej Nitre,“ uzavrela.