Test systémov v reaktore RBMK číslo štyri v elektrárni Černobyľ na Ukrajine 26. apríla 1986 viedol k prehriatiu reaktora a spustil sériu katastrofálnych výbuchov. Viedlo to k jednej z najhorších jadrových katastrof na svete. Okolo elektrárne sa vytvorila 30-kilometrová zóna, do ktorej bol kvôli kontaminácii zakázaný prístup. Sú v nej len divožijúce zvieratá – od psov až po kone.
Podľa vedcov sa začali výrazne odlišovať a získali isté superschopnosti. Napríklad východné stromové žaby s najväčším ochranným pigmentom melanínu mali najväčšiu šancu prežiť vo vysoko rádioaktívnych oblastiach. Začali tak prevládať tmavšie jedince. Podľa tímu vedcov zo španielskej Universidad de Oviedo pod vedením Pabla Burracca obdobie rýchlej evolúcie mohlo nastať tesne po havárii. Niektoré žaby sú čierne.
Unikátne zábery z černobyľskej elektrárne a mesta Pripjať 29 rokov od tragického výbuchu
Baktérie na krídlach lastovičiek sú odolnejšie voči gama žiareniu. Vlky si zas vyvinuli niečo, čo by sa dalo označiť za superschopnosť. Zvieratá majú geneticky upravený imunitný systém, ktorý vykazuje odolnosť proti rakovine. Výskumníci sa teraz snažia zistiť, či by tieto gény mohli pomôcť pacientom s rakovinou.