Toto neurologické ochorenie, ktoré sa vyznačuje nespočetnými príznakmi, ako je slinenie, letargia, potácanie sa a neprítomný pohľad, bolo len vo Wyomingu zistené vo viac ako 800 vzorkách jeleňov, losov a losíc, čo poukazuje na rozsah a naliehavosť tohto problému, píše ScienceAlert.
Jadrom hádanky CWD je zvláštny vinník: prióny. Prióny sú nesprávne zložené bielkoviny, ktoré môžu spôsobiť nesprávne zloženie aj normálnych bielkovín v mozgu, čo vedie k neurologickej degenerácii. Táto jedinečná vlastnosť spôsobuje, že prionové ochorenia sú obzvlášť znepokojujúce, pretože sú notoricky známe svojou odolnosťou a môžu pretrvávať v prostredí celé roky, pričom odolávajú tradičným metódam dezinfekcie, ako je formaldehyd, žiarenie a spaľovanie pri extrémnych teplotách.
Šírenie CWD predstavuje významné ekologické riziko a potenciálne aj riziko pre ľudské zdravie. Hoci neexistujú presvedčivé dôkazy o tom, že CWD môže priamo infikovať ľudí, táto možnosť naďalej vyvoláva obavy.
Prionové choroby, ako napríklad Creutzfeldtova-Jakobova choroba (CJD) u ľudí a "choroba šialených kráv" u hovädzieho dobytka, ukázali, že môžu prekročiť druhovú bariéru - s ničivými následkami. Napríklad vypuknutie choroby šialených kráv vo Veľkej Británii viedlo k vyvraždeniu miliónov kusov dobytka a od roku 1995 k 178 úmrtiam ľudí, ktoré sa pripisujú ľudskému variantu tejto choroby. Napriek tomu, že sa nepotvrdili prípady CWD u ľudí, obavy pretrvávajú kvôli niekoľkým faktorom.
Viac sa dočítate na druhej strane →