Satelit bol vyslaný do vesmíru v roku 1995 a v tom čase bol označovaný za najsofistikovanejšiu európsku sondu na pozorovanie Zeme. Vypustený ako druhý európsky satelit diaľkového prieskumu Zeme nám ERS-2 poskytol množstvo informácií a zmenil náš pohľad na našu planétu a na klimatické zmeny, píše portál LADbible.
Bol vybavený na tú dobu revolučným zariadením, ktoré mu pomohlo monitorovať napríklad topenie polárneho ľadu na Zemi, stúpanie hladiny morí, otepľovanie oceánov, zmeny povrchu pevniny a chemického zloženia atmosféry. Úloha, ktorú satelit plnil, bola splnená za zlomok predpokladaného času a vytvorila základy pre mnohé dnešné satelity.
Jeho misia, ktorá mala trvať viac ako 100 rokov na obežnej dráhe okolo planéty, bola po 16 rokoch prerušená a satelit pokračoval v obiehaní okolo Zeme v menšej výške, aby sa minimalizovala pravdepodobnosť zrážky s iným satelitom. Teraz sa však rúti k našej planéte a od pondelka 19. februára klesol na výšku len 200 km.
Očakáva sa, že ERS-2 sa po vstupe do atmosféry rozpadne na fragmenty, pričom väčšina z nich zhorí ešte pred dopadom na povrch. Niektoré úlomky by ale mali dosiahnuť povrch Zeme, ale podľa predpovedí spadnú do oceánu a nebudú obsahovať žiadne rádioaktívne ani toxické látky.