V čom boli iné stravovanie a spánok?
- Človek tam funguje ako robot, večer dostane program na nasledujúci deň, kde je to rozrátané presne na sekundy. Biologické hodiny sú rozhodené, pretože 1 deň tam síce trvá taktiež 24 hod, ale jeden oblet okolo Zeme trvá 90 minút, takže za pozemských 24 hodín sa deň a noc vystriedali 16-krát. Čo sa týka spánku, každý má svoje spacie vrece, šnúrkami sa priviaže o niečo v tichom kúte, aby nerušil ostatných. Prvé dni sú zvláštne, Človek zvyknutý na posteľ, teda, že má niečo pod sebou, zrazu lieta v priestore a môže mať pocit, že neustále padá do nekonečnej hĺbky. Strava je už pomerne pestrá. Tuby a tabletky boli v začiatkoch kozmonautiky. Prvé dni nemá organizmus veľkú chuť na jedlo, lebo v tele prebiehajú drastické zmeny. Ale musíte do seba dostať nejaké živiny. Takže tá strava je niečo podobné ako vifonky, zaleje sa to len vodou, rôzne konzervy, kde sú rôzne druhy mäsa aj s prílohou, s ryžou, s pyré v prášku. Je veľmi kvalitná, lebo všetky tieto produkty sú pestované a živočíchy sú chované v špeciálnych ekologických farmách, na miestach, kde je najmenšie znečistenie prírody, vody a vzduchu.
Ani vykonávanie potreby nebolo zrejme celkom bežné...
- Na palube sú aj toalety, takže človek má súkromie. Musíte sa pri potrebe držať, lebo sa vznášate. Zvlášť sa vykonáva malá potreba a zvlášť veľká potreba. Moč prechádza filtračným zariadením a čistí sa a dá sa znova používať, či už ako pitná voda, alebo technická voda používaná na umývanie.
Bolo niečo, čo vás vo vesmíre prekvapilo?
- Nie, nič také sa nestalo, boli sme dokonale pripravení na každú situáciu. Na Zemi sme si síce mohli nakrátko vyskúšať bezváhový stav, ale keď to nastane dlhodobo, tak organizmus to výrazne pocíti. Tie prvé dni sú pomerne nepríjemné.