Na Slovensku dnes pôsobí viac ako 450 licencovaných pracovných agentúr. Väčšina z nich platnú legislatívu dodržiava. Lenže sú aj takzvané ,,šedé“, nekorektné. Zárukou transparentnosti je aj členstvo konkrétnej personálnej agentúry v Asociácii personálnych agentúr Slovenska (APAS).
„Ak máte pochybnosti o personálnej agentúre, najlepšie je vopred si overiť, či má konkrétna personálna agentúra platné povolenie na vykonávanie činnosti, a to na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré licencie udeľuje,“ uvádza Zuzana Rumiz, prezidentka APAS a generálna manažérka personálnej agentúry ManpowerGroup Slovensko.
Pozor na ponuky
Takzvaným „šedým“ agentúram nahráva súčasná situácia na trhu práce, keď je nezamestnanosť na veľmi nízkej úrovni - v západnej polovici Slovenska sa aktuálne dokonca blíži k hranici 3 %. „Mnohé firmy majú preto problém nájsť vhodných zamestnancov. A tých im dokážu jednoduchšie a za výhodnejších podmienok ponúknuť práve agentúry, ktoré platnú legislatívu nedodržiavajú alebo obchádzajú,“ vysvetľuje ďalej Zuzana Rumiz.
Zároveň upozorňuje, že vinu na tom majú aj samotní zamestnávatelia. Najmä tí, ktorí sú ochotní pristúpiť na takéto metódy a chcú nepoctivo ušetriť, napríklad znížením si daňovo-odvodového zaťaženia. V konečnom dôsledku však na to môže doplatiť nielen štát - pre krátenie daní a odvodov, ale aj zamestnanec, ktorý si neférovosť a rizikovosť podmienok svojej práce spočiatku ani nemusí uvedomiť.
Varovnými signálmi sú najmä podmienky, ktoré agentúra uchádzačovi ponúkne. „Okrem spomenutých podozrivých zmlúv by malo byť pre uchádzača pomyselným zdvihnutým prstom aj strhávanie časti mzdy ako provízie za sprostredkovanie zamestnania. To podľa zákona pracovná agentúra nesmie robiť,“ zdôrazňuje Zuzana Rumiz