Táto statočná žena neváhala nasadzovať na východnom Slovensku život v operáciách partizánskeho oddielu Čapajev. Bola spojka a zraneným bojovníkom pomáhala ako ošetrovateľka.
Anna sa narodila na východe krajiny v malej obci, kde na ňu boli náležite hrdí. „Sme vďační za to, že táto hrdinka pochádza z našej obce, i keď sa neskôr odsťahovala do Bratislavy,“ povedal starosta Habury Michal Pejsa. „Po vypuknutí vojny Anna žila s mamou Júliou a so sestrou Máriou. Po tom, ako sa k nim do domu nasťahovali nemeckí vojaci, utiekli k partizánom. V partizánskom zväzku Čapajev pomáhala doktorovi menom Gruber (vlastným menom Jozef Dolina) ako ošetrovateľka.
Zároveň so sestrou Máriou pracovali ako spojky, pašovali muníciu a chodili na výzvedy. Po pretrhnutí nemeckého frontu v novembri 1944 pri Kalinove naďalej pracovala ako ošetrovateľka vojakov a partizánov, ktorí sa vracali z frontu, a prepustených väzňov z koncentračných táborov,“ uvádza sa na stránke pamäťnároda.cz, ktorej rozpovedala svoj príbeh.
Annu si veľmi váži aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Začiatkom novembra sme sa spolu s Annou rozprávali v Prezidentskom paláci. Na jej silné objatie nikdy nezabudnem. Dnes už nie je medzi nami. Vyjadrujem úprimnú sústrasť jej rodine a blízkym. Počas vojny pomáhala ako ošetrovateľka a so sestrou pracovali ako spojky. Tajne prenášali muníciu a získavali informácie pre odboj. Počas celého svojho života bola aktívna v protifašistických a partizánskych organizáciách a aj vďaka jej životnému príbehu sa podarilo odovzdávať spomienky na boj s fašistickým režimom a odkaz SNP,“ uzavrela prezidentka.